Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Mjeksia Profetike (Page 5)

Mjalti dhe hudhra, kombinimi mrekullues

Mjalti i hudhrave është një recetë që mund të përdoret për shumë sëmundje, veçanërisht për problemet respiratore. Efektet pozitive të mjaltit janë të pamohueshme në çdo lëmi të mjekësisë, ndërsa sa i takon hudhrës ajo është e njohur për efektin “antimikrobik”.   Kombinimi i të dyjave është i mirë në shumë probleme të frymëmarrjes si ftohjet, kollitjet, simptomat e gripit dhe infeksionet e veshit. Përve ...

Read more

Receta që pastron gjakun

Një recetë e vogël që synon përmirësimin e qarkullimit, heqjen e toksinave, pastrimin e gjakun dhe largimin e yndyrnave kokëfortë.   Kjo është një shpikje nga Natalia Rose, drejtoreshë nutricioniste në Elizabeth Arden Red Door Spa. Përbërësit: ½ filxhan lëng limoni i freskët ½ filxhan vaj lini ose vaj ulliri ekstra virgine 1 lugë (supe) polen blete 1/3 filxhan hudhër e grirë 3 lugë (supe) xhenxhefil i ...

Read more

Turmeriku (shafrani i Indisë), erëza me mijëra virtyte

Turmerik (shafran i Indisë) mund të jetë një ndër bimët më efektive që ekziston, duke qënë se sjell përfitime të mëdha për trupin dhe trurin. Ka efekte të fuqishme anti-inflamatore dhe është një antioksidant shumë i fortë.   Sëmundjet e zemrës janë vrasësit më të mëdhenj në botë Turmerik çon në përmirësime të ndryshme që ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Mund të parandalojë arteriosklerozën, e cila ...

Read more

Temjani – Çamçakëzi arab – Boswelia serrata

Në ditët e sotme kur çdo gjë përparon pa arritur as të lexohet dhe komunikohet sa duhet për një gjë të re, ne vetë jemi dëshmitarë se njerëzit po sëmurën shumë e më shumë. Nuk dua të them se teknologjia e sotme i ka fajet, por ne vetë jemi fajtorë i shumë çështjeve të jetës sonë. Sot nuk mundemi ta paramendojmë jetën pa këto gjëra teknologjike, të cilat janë rrënjosur si një pjesë e jetës sonë. Por në një g ...

Read more

Çumçakizi arab [Boswellia carterii] dhe recetat mjekuese

Përshkrimi botanik: Cumcakizi arab lulëzon në prill dhe maj. Arrin 8 metra lartësi. Gjëndet pranë vëndeve të banuara dhe në toka të forta dhe të zeza, të freskëta e me lagështirë. Njihet që në lashtësi për cilësitë e tij mjekësore. Ai mbillet në male të larta. Shija e tij është pak e idhët. Ky çumçakiz njihet si çumçakizi arab mashkull. Përhapja gjografike: Eshtë një bimë në përgjithësi e rrallë e cila rrit ...

Read more

Këshillë me rëndësi rreth Farës së zezë (Nigella Sativa)

Përdorimi i farave të zeza (N.sativa) të bluara në formë pluhuri është tepër i rrezikshëm për organizmin e njeriut në qoftëse nuk përdoret MENJËHERË. Bluarja e farave të zeza dhe paketimi në formë të pluhurit është shumë i rrezikshëm për shkak se me kalimin e kohës vaj i farave të zeza i cili ekstraktohet nga farat me bluarje, me kontakt me ajër oksidohet dhe supstancat aktive e humbin efektin e tyre. ...

Read more

Pozita e duhur gjatë përdorimit të mausit !

Bazuar në fjalorët mjekësorë, pozita neutrale e krahut është pozita kur trupi parandalon traumën kumulative (ngarkesën që grumbullohet) të krahut duke përfshirë vendosjen e duhur të kyqit të dorës, bërrylit dhe supeve. Në pozitë neutrale, gishtat duhet të jenë të relaksuar dhe lehtas të lakuar, sikur të ishin duke qëndruar mbi një top basketbolli. Shumë njerëz i mbajnë gishtat shumë drejtë deri sa shkruajnë ...

Read more

Mbajtja e qenit nga aspekti fetar dhe shkencor !?

Pyetja: E kam parë një përgjigje se mbajtja e qenit është e ndaluar të mbahet në shtëpi por ju lutem përgjigjuni se a ndryshon qëndrimi mbajtja në shtëpi apo mbajtja në oborr të shtëpisë. A lejohet të mbahet në oborr qeni nëse s’lejohet në shtëpi brenda? Përgjigjja: Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të ...

Read more

Macat dhe mbajtja e tyre !?

Macat nuk konsiderohen si naxhis (të papastërta). Prej tyre është transmetimi i Aishes (All-llahu qoftë i kënaqur me të), të cilës një grua i solli diçka për të ngrënë derisa ajo ishte duke u falur. Ajo ia bëri me shenjë asaj gruaje që ta lërë enën me ushqim poshtë. Derisa falej Aisha radijAllahu anhu, një mace filloi të hajë nga ena me ushqim. Pasi e fali namazin, Aisha hëngri nga ajo enë duke thënë: "I De ...

Read more

Ja pse Pejgamberi alejhi selam na ka porositur t’i tundim çarçafët para gjumit?

Shikoni insektin në foto! Insekti është zmadhuar mijëra herë në mikroskop. Bëhet fjalë për morra që kryesisht jetojnë në batanije, çarçafë dhe jastëkë, ndërsa larja dhe pastrimi i këtyre nuk ndikon tek ato insekte. Në përgjithësi ushqehen me qelizat e vdekura që bien nga lëkura e njeriut. Njëra nga gjërat që shkatërron ato është që çarçafët apo batanijet të ekspozohen në diell. Ndërsa mënyra e dytë shumë ef ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top