Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Mjeksia Profetike (Page 4)

Heqja e gjakut, hedhja e kupave (hixhama, cupping therapy)

A e ka përdorur ndonjëherë I Dërguari i All-llahut salAlahu alejhi we selam hedhjen e kupave (hixhamin) si masë terapeutike, për shërimin e kokë dhimbjes?Hedhja e kupave (hixhami) nënkupton nxerrjen e gjakut të keq i cili gjendet nën lëkurën e trupit të njeriut, ky proçess është një trajtim mjeksor. Është treguar prej Ibn Abbasit r.a. se I Dërguari i All-llahut alejhi salatu we selam ka thenë:  ''Shërimi ës ...

Read more

Sulltanët mjekoheshin me Hixhama

Hixhama (kupëzimi medicinal) terapi efektive ... Sulltan ABDULHAMIDIi II-të - i cili ishte njëri nga sulltanët e fundit të Perandorisë Osmane - kishte bërë kupëzimin medicinal (hixhama) për çrregullimin e gjumit nga i cili vuante. Përkthimi i fotos: Hixhama të cilën ia bënë Sulltan ABDULHAMID-it të II-të (i cili vuante nga insomnia/pagjumsia) - mundësoi që ai të flej gjumë rehatshëm. Përzgjodhi dhe përshtat ...

Read more

Hurma parandalon disa sëmundje

Ky fryt na mbron nga një sërë sëmundjesh, teksa është shumë i mirë edhe për sytë. Hurma përmban një agjent i cili quhet fisetina, vrasëse për qelizat kanceroze te gjirit duke i zhdukur ato dhe duke i dhënë më tepër imunitet qelizave të shëndosha. Gjithashtu është provuar se hurmat luftojnë plakjen e lëkurës, mbrojnë sytë dhe lëkurën, mbrojnë enët e holla të gjakut nga dëmtimet, çarjet dhe hemorragjia, si dh ...

Read more

Mjalti mbron nga ulçera (i thati) në stomak

Një prej mundësive të pakta që përdoret për kurimin e ulcerës në stomak është mjalti. Vetitë e tij kuruese janë të dukshme, nëse ai përdoret të paktën 4 lugë çaji mjaltë në ditë. Ky përfundim u bë i ditur pas shpalljes së rezultateve të një studimi të kryer në Zelandën e Re. Në të morën pjesë më shumë se 2000 pjesëmarrës, në të cilin u vërtetuan efektet pozitive të tij. Mjalti kishte në përbërje të tij elem ...

Read more

Ilaçet nga kosherja e bletëve

Apiterapia është mënyrë natyrore e shërimit nëpërmjet së cilës, veç e veç dhe në kombinime të ndryshme, shfrytëzohet prodhimi i bletëve, të cilat janë thesar i vërtetë i materieve shëruese. Apiterapia mund të definohet si mënyrë natyrore e shërimit, në të cilën shfrytëzohen veç e veç dhe në kombinime të ndryshme prodhimet bletare. Ato, para së gjithash, janë mjalti, pluhuri i luleve apo tufku i luleve, rrës ...

Read more

Pse hudhrën duhet ngrënë kur e kemi stomakun bosh ?

Hudhra ka efekt dezinfektues, antibacterial dhe fungicide, duke u krahasuar me antibiotikët më të mirë, por kur ta hani në stomakun bosh, efekti është shumë më i fortë! Hudhra gjithmonë përdoret dhe shpesh rekomandohet nga ekspertët për rritjen e imunitetit dhe përfitimeve tjera shëndetësore. Megjithatë, çka ndodhë nëse hani hudhër në stomakun bosh? Shkencëtarët kanë zbuluar se konsumi i hudhrës në stomakun ...

Read more

Ilaç shtëpiak me qepë të kuqe kundër kollës dhe bronkitit

Ky lëng shtëpiak nga qepa e kuqe do të ju ndihmojë që të liroheni nga kolla dhe të përmirësoni shëndetin e mushkërive. Shumë njerëz kanë probleme të ndryshme me mushkëritë, kurse më të shpeshta janë astma, bronkiti dhe forma të ndryshme të kollës. Problemet me mushkëritë mund të shkaktohen nga infeksione të ndryshme, alergji dhe me pierjen e duhanit. Ju paraqesim një lëng natyral kundër këtyre problemeve të ...

Read more

Hudhra mbron nga sulmi në zemër

Mrekullitë e hudhrës në profilaksi dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës janë të njohura qysh në lashtësi. Hudhra mbron nga ataku kardiak Hudhra ka këto veti për zemrën dhe enët e gjakut: Mrekullitë e hudhrës në profilaksi dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës janë të njohura qysh në lashtësi. Hudhra ka këto veti për zemrën dhe enët e gjakut: Holluese e gjakut. Hudhra ka fitonutrentë të cilët parandalojnë mpi ...

Read more

Receta Egjiptiane për shërim të hemorroideve

Recetë me përbërës natyral për shërimin  e hemorroideve. Përbërësit: 1 lugë gjelle mjaltë 10 gr propolis 50 ml vaj luledielli 50 gr dyllë blete Përgatitja: Përzieni mjaltin me propolisin fort derisa të krijohet një masë homogjene. Vendoseni në një kavanoz qelqi dhe mbajeni në frigorifer derisa të bëhet e fortë. Merrni një enë tjetër dhe në të hidhni vajin e lulediellit dhe dyllin e bletës. Lërini në tempera ...

Read more

Fara e Mbretërve – arab. Habbat el Muluk – Përdorimet mjekësore

FARA E MBRETERVE ( emri shkencor: Jatropha Curcas) është një bimë zbukuruese me frute në masën e kumbullës që ka qenë përdorur gjerësisht në mjekësinë alternative. Kjo bimë mund të gjendet në zona të ndryshme tropikale. Ajo mund të përballojë periudha të gjata thatësire. Farat mblidhen me dorë kur bien nga bima. Disa nga efektet shëruese janë vërtetuar shkencërisht. Përdorimet e jashtme 1. Vaji i përftuar n ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top