Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Mjeksia Profetike

Me hixhame deri në 19. medalje të arta Olimpike

Notuesi Amerikan Michael Phelps mbrëmë arriti të marrë medaljen e 19-të të artë në lojrat Olimpike. E tëra filloi me njerëz të famshëm, si aktorja holivudiane Jennifer Aniston, ndërsa duket se edhe atletët olimpikë këtë vit i janë bashkuar kësaj teknike të re të shërimit të quajtur hixhame apo terapia me kupa.   Disa sportistë olimpikë të SHBA, janë parë në foto me disa shenja të vogla rrethore nëpër s ...

Read more

Pse duhet të flini në anën e djathtë ?

Përderisa kohëzgjatja e gjumit është esenciale për shëndetin mental dhe atë fizik, pozita e gjumit mund të jetë një tjetër faktor shumë i rëndësishëm për shëndetin. Nëse flini në anën e djathtë, ju po e bëni gjumin si duhet. Kjo për shkak se të fjeturit në këtë pozitë ka shumë të mira shëndetësore si tretje më të shpejtë të ushqimit, mënjanim të dhimbjeve të shpinës e madje është mirë edhe për zemrën. Sipas ...

Read more

Ecja, mjekësi në vete

Shumica e njerëzve shpenzojnë çdo ditë shumë kohë ulur. Kjo përbën faktor rreziku për sëmundje të ndryshme, nga kanceri deri tek problemet me qarkullimin e gjakut. Por kura është e lehtë: qëndrimi në këmbë dhe duke bërë disa hapa më shumë mund të zvogëlojë rreziqet shëndetësore që sjell qëndrimi ulur. Michelle Baxter vuan nga dhimbje kronike në muskuj dhe kyçe. Qëndrimi në këmbë përballë tryezës së punës ia ...

Read more

Terapi natyrale efikase për hapjen e enëve të gjakut !?

Keni ngushtim të enëve të zemrës, ngushtim të venave të këmbëve, yndyrë në gjak? Terapi natyrale për hapje të enëve të gjakut në vend të metodave kirurgjike si Angioplastisë dhe Bypass-it. Shumë gra dhe burra mbi moshën 30 vjeçare vuajnë nga dhimbja dhe shfaqja e variçeve (venave), nga ngushtimi i enëve koronare të zemrës dhe nga ngushtimi i venave të thella të këmbëve. Për të bërë shkrirjen e këtyre blloki ...

Read more

”6” dobitë nga Farat e Zeza

Farat e zeza, të njohura ndryshe edhe si “Nigella sativa”, janë substancë unike, që përdoren në kuzhinat indiane dhe në Lindjen e Mesme. Që nga kohërat antike këto fara dhe vaji i tyre është përdorur për qëllime të ndryshme shëruese. Pos kemikateve natyrale, “thymoquinone”, “thymohydroquinone” dhe “thymol”, këto fara janë të pasura edhe me kalcium, fibra, hekur, kalium, karbohidrate dhe yndyra të shëndetshm ...

Read more

Studim: Muzika, televizioni, leximi dhe depresioni

Hulumtuesit: Brian A. Primack, MD, EdM, MS; Jennifer S. Silk, PhD; Christian R. DeLozier, BS; William G. Shadel, PhD; Francesca R. Dillman Carpentier, PhD; Ronald E. Dahl, MD; Galen E. Switzer, PhD. Adoleshentët të cilët janë dëgjues të etur të muzikës kanë një rritje të shprehur të rrezikut për Çrregullimin e Depresionit Madhor (ÇDM), përderisa ata të cilët janë lexues të etur me sa duket kanë një rrezik s ...

Read more

Ujë me mjaltë – Ja çfarë përfiton shëndeti juaj

Ndoshta ju keni dëgjuar ndonjëherë për përfitimet e të ngrënit mjaltë, por ju a e dini se çfarë ndodh nëse ju pini ujë me mjaltë me trupin tuaj? Mjalti është njëra nga ushqimet më të shëndetshme në planet, por aftësitë shëruese të mjaltit kur e përziejmë me ujë dhe e pini esëll, pra në bark të thatë ka efekt të mirë. Udhëzimet për ujë me mjaltë: Një gotë me ujë të ngrohtë Një lugë gjelle me mjaltë Pastron m ...

Read more

Fara e zezë (el-habbetu es-sevda)

Kjo është bimë e zakonshme e zezë e familjes së grunajave, kërcelli i së cilës rritet nga 40 deri 60 cm. Kjo bimë ka gjethe të ndara mirë dhe lule të kaltra. Nga ato dalin fara të zeza të vogla kënddrejta, të cilat njihen gjithashtu si farë e bekuar ose farë e zezë. Kjo bimë është përdorur para më shumë se dy mijë vjetëve. Ebu Hurejre, radijAllahu anhu, ka treguar se i Dërguari i Allahut, alejhi salatu we s ...

Read more

Fiqtë e thatë për diabetikët, kundër anemisë, për osteoporozë

Fiqtë e thatë janë meze e shijshme, por edhe e shëndetshme. Fiku i thatë është një burim i shkëlqyer i mineraleve, si kalciumi, bakri, kaliumi, mangani, hekuri, seleni dhe zinku. Ai përmban kalcium më shumë se qumështi i lopës. Me konsumin e 100 gramëve fiq të thatë do të merrni 640 mg kalium, 162 mg kalcium, 2.03 mg hekur dhe 232 mg kalium. Kaliumi është një komponent i rëndësishëm i qelizave dhe lëngjeve ...

Read more

DOBITE MJEKESORE TE AGJERIMIT NE RAMAZAN DHE DALLIMI MES AGJERIMEVE TJERA ( II )

Pjesa kryesore e literaturës thekson se agjërimi i Ramazanit është i sigurtë për pjesën më të madhe të pacientëve me diabet me edukim të duhur dhe menaxhim diabetik. Shumica e NIDDM pacientë jo insulinë varës mund të agjërojnë në mënyre të sigurt gjatë Ramazanit. Pacientët me IDDM insulinë varës të rastit të cilët insistojnë ne agjërimin gjatë Ramazanit munden gjithashtu të agjërojnë nëse janë në menaxhim t ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top