Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Mjeksia Moderne (Page 6)

Stresi dhe sistemi imunitarë

Stresi është i lidhur ngushtësisht me sistemin imunitar. Nga pikëpamja e efekteve në sistemin imunitar, nëse stresi ynë bëhet kronik, qelizat imune në organizëm janë të stimuluara vazhdimisht nga shkalla e lartë e prodhimit të hormoneve të stresit. Por, në të vërtetë, ato nuk po përballen me ndonjë rrezik real ose ndonjë patogjen kërcënues, kështu që ato mësohen me shkallën e lartë të hormoneve të stresit n ...

Read more

Si të largohem nga duhan-pirja ??

Përdoruesit e duhanit shpesh thonë, "Mos më thoni pse me lënë, më tregoni se si." Nuk ka një mënyrë të saktë për ta lënë, por ka disa gjëra që mund të ndihmojnë të nderpritet pirja e duhanit ne forme me të mirë. 4 faktorët kyç janë: - Marrja e vendimit për ta lënë duhanin - Bëre një plani pë ta lën duhanin - Ballafaqimi me tërheqjen (abstinencen) - Qëndro gjate Lënjes Vendimi për ta lënë Vetëm ju mund ta me ...

Read more

Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ??

Agjerimi i Muslimaneve ne muajin e Ramazanit ofron një mundësi të shkëlqyer për ata që duan ta lënë duhanin, sipas psikiatërit dhe Kryetar i Bordit në Spitalin neuropsikiatrisë NPISTANBU, Dr Nevzat Tarhan. " 90% (Nëntëdhjetë për qind) e atyre që vendosin të lënë në këtë kohë do të jetë i suksesshëm," tha ai. Për ata që kanë pasur një kohë të vështirë kontrollojn kërkesen e forte për të pirë duhan, prof. Tar ...

Read more

Ushqimet dhe përbërësit që mund të përmirësojnë dëgjimin

Është tejet e rëndësishme që volumi i zërit të pajisjeve elektrike si radioja apo televizioni të jetë normal dhe jo i Iartë pasi që përveç baterive që do ju harxhohen gjithashtu edhe veshët tuaj do ju dëmtohen. Këtu ju ofrojmë disa përbërës që ndihmojnë të mbani dëgjimin sa më të ndjeshëm: - Acidi folik: Një studim zbuloi se njerëzit pengojnë humbjen e dëgjimit të lidhur me moshën duke konsumuar 800 mikrogr ...

Read more

Ushtrimet e rregullta zvogëlojnë rrezikun për 24 sëmundjeve të ndryshme !

Ushtrimet e rregullta zvogëlojnë rrezikun për 24 sëmundjeve të ndryshme[1] Ushtrime e rregullta zvogëlojnë rrezikun për 24 sëmundje të ndryshme, duke përfshirë Kancerin dhe Demencën, sipas një hulumtimi Ushtrimet e rregullta sikurse ecja ditore është e lidhur me zvogëlimin e rreth dy duzina të gjendjeve shëndetësore mentale dhe fizike dhe duke zvogëluar shpejtësinë e plakjes së trupit, sipas një hulumtimi i ...

Read more

Ja pse lindja natyrale është e rëndësishme edhe për foshnjën

Sipas një studimi të kohëve të fundit vërtetohet se lindja normale është pozitive jo vetëm për nënën e re, por edhe për foshnjën e porsalindur. Kjo pasi lindja natyrale stimulon një proteinë tepër të rëndësishme për të zhvilluar trurin e foshnjës, gjë që nuk mund të ndodhë gjatë një lindje cezariane. Studimi i drejtuar nga një skuadër shkencëtarësh të një universiteti amerikan, evidenton sesi një proteinë e ...

Read more

Pse hamë kur jemi nervozë

Truri i njeriut për të gjitha proceset që realizon ka nevojë për shumë energji, ashtu që shpesh shkon në kundërshtim me pjesën tjetër të organizmit. Në situata stresuese, truri tërheq rreth 90 për qind të glukozës ditore, përkundër se truri përbën vetëm dy për qind të masës trupore. Ai në fakt na detyron për konsumim më të madh të sheqerit dhe karbohidrateve. Në mënyrë që organizmi të përballet më mirë me s ...

Read more

Pirja e ujit me shishe dhe gota plastike shkakton migrenë

Studimi i fundit tregon se pirja e ujit me gota plastike dhe shishe shkakton dhimbje koke. Bisphenol A (BPA) i cili është përbërës i plastikës tashmë është i lidhur me një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë obezitetin, infertilitetin dhe sulmet në zemër. Studimi i fundit i publikuar në revistën “Shkenca Toksikologjike” , tregon se plastiket shkaktojnë dhimbje koke dhe efekte të tjera negative, që ...

Read more

Hixhameja – mjekim i fuqishëm !!

Shkencëtarët gjerman kanë bërë hulumtime të shumta dhe thanë:  “Ashti i kokës ndikon në punën e hipofizës.” Ky nxit tajitjen e 72 hormoneve nga hipofiza që më pastaj veprojnë në gjëndrat tjera me tajim të brendshëm. Pra, çdo çrregullim në punën e hipofizës në lidhje me cilindo hormon e shkakton sëmundje, ndërsa hixhami i bërë në ashtin e kokës shëron 72 sëmundje. Datat perkatese per kete muaj pra per Maj ja ...

Read more

Këshilla ushqimore !

Konsumo një gotë ujë para së të konsumosh caj apo kafe. Lukthi juaj do ju falënderojë për këtë. Vlera Ph e Cajit është 6, ndërsa vlera Ph e Kafes është 5, cë do të thotë se e rrisin aciditetin (thartësirën) në trup. Thartësira shkakton shumicën e sëmundjeve të mëdha si kanceret, Ulqerën (të thatin në lukth), etj. Duke pirë një gotë ujë para Cajit apo Kafes ju do e zvogëloni dëmin. Përktheu dhe përshtati: Dr ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top