Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Mjeksia Moderne (Page 5)

Zgjohu dhe ec, nëse dëshiron të jesh më i shëndetshëm

Ecja është një veprim esencial që duhet ta bëni çdo ditë. Ajo ju bën që të jeni më të shëndetshëm dhe të keni më pak probleme me trupin tuaj. "Udhëtimi i mijëra kilometrave fillon me vetëm një hap", kështu kishte thënë filozofi i famshëm kinez, Lao Tzu. Kjo fjalë është interpretuar në shumë situata. Udhëtimi juaj i shëndetshëm fillon me një hap të vetëm që ju e merrni në parkun më të afërt. Ne nuk po ju pro ...

Read more

Kosi, këshillohet gjatë shtatzënisë

Konsumimi i produkteve të qumështit, në veçanti kosit, është shumë i rëndësishëm gjatë shtatzënisë. Janë të shumtë ushqimet që nuk këshillohen për tu ngrënë gjatë shtatzënisë, ashtu sikundër studime të tjera që rekomandojnë ngrënien e ushqimeve specifike. Ndër ushqimet që luan rol të rëndësishëm për tu konsumuar gjatë shtatzënisë është kosi, i cili nuk rrezikon kilet e tepërta tek nëna dhe nuk prek as shënd ...

Read more

Konsumi i alkoolit zvogëlon mundësinë e një njeriu për të podhuar fëmijë

Sa më shumë alkool që konsumon një mashkull, aq më pak spermë ai krijon dhe kualiteti dhe sasia e saj është jo-normale. Vetëm pesë njësi të alkoolit mund të zvogëlojnë mundësinë e një njeriu për të podhuar fëmijë, thotë një hulumtim i ri. Studimi, i publikuar në revistën BMJ Open, ekzaminoi rreth 1,200 ushtarë danez meshkuj të moshës 18 dhe 28 vjet, të cilët iu nënshtruan kontrollit mjekësor në mes të vitit ...

Read more

Çfarë tregon urina për shëndetin tuaj ?

Urina mund të ketë shumë ngjyra. Zakonisht lëviz nga ngjyra e verdhë e mbyllur (si mjalti) deri në një ngjyrë të verdhë më të zbehtë (si bari i thatë), me shumë nuanca të tjetra në mes. Por, ngjyra e urinës mund t’u tregojë shumë gjëra për shëndetin tuaj. Ajo mund t’u tregojë nëse jeni të hidratuar ose nëse keni ndonjë sëmundje që nuk është diagnostikuar. Sipas mjekëve nga klinika amerikane e Cleveland, sa ...

Read more

Ushqimet e dëshmuara për forcimin e imunitetit

Imuniteti është një parakusht për shëndet të mirë dhe jetë të gjatë, prandaj në qoftë se doni ta mbani atë të fortë, bëni ndryshime në mënyrën e të ushqyerit tuaj. Në kohën e tashme nuk është e lehtë për të ruajtur sistemin imunitar të shëndetshëm dhe të fortë. Ajri i papastër, ushqim jo i shëndetshëm dhe stresi i tepërt me siguri se lënë gjurmë. Si t’i ndihmojmë organizmit në këtë aspekt? Gjë e zgjuar ësht ...

Read more

Sa janë të shëndetshme vezët e papërpunuara ?

Vezët kanë vlera ushqyese, sepse ato përmbajnë komponime që janë të rëndësishme për funksionimin e të gjithë organizmit, si seleni, jodi, fosfori, kolina, luteina, vitamina A, B2, B5, B12, E, D dhe K. E megjithatë, sa është e shëndetshme të konsumohen vezët e papërpunuara, apo vezët e papërpunuara termikisht? Shumë njerëz preferojnë të konsumojnë vezë të papërpunuara, sepse nivelet e disa komponimeve ushqye ...

Read more

Ecja, problemët me ecjen si dhe këpucet me taka të larta

“Sipas Shoqates Ortopedike Amerikane për Kyq dhe Këmbë, njerëzit bëjnë mesatarisht deri në 10.000 hapa në ditë. Përdorimi i këpuceve me taka të larta zhvendos forcen e trupit nga shputa deri tek majat e gishtërinjëve. Ekspertët tregojnë se këpucet me taka të larta me mbi 5cm e më shumë rrisin forcen stresuese në maje të shputes për 3-6 herë me shume se sa tek këpucet me taka me të ulta se 5cm. Si rezultat i ...

Read more

Ushqimi që forcon kujtesën dhe mposht stresin

Ndërsa stresi është përhapur gjerësisht në ditët e sotme, dhe kujtimet sa vijnë e fashiten, një zgjidhje e mirë mund të jetë qumështi. Qumështi ka një sërë dobish pasi përmirsëon humoirin, largon stresin dhe forcon kujtesën. Është ky rezultati i një studimi gjerman i Universitetit të Trier, i cili ka analizuar ndikimin e elementëve që gjenden te qumështi, për tre javë bazuar në 46 persona. Rezultatet tregua ...

Read more

Edhe ateistët “dridhen” kur shajnë Zotin

Një grup besimtarësh dhe një grup ateistësh iu nënshtruan një eksperimenti, gjë që zbuloi se emocionet ishin njësoj të larta kur bëhet fjalë për të sfiduar fuqinë mbinatyrore Mendjet dhe zemrat e ateistëve duket se nuk reagojnë njësoj. Ky është konkluzioni i një studimi të publikuar së fundi, i kryer në Finlandë. Zbulohet se ateistët bëhen shumë emocionalë, po aq emocional kur bëhet fjalë për të sharë Zotin ...

Read more

Ndikimi negativ i vapës

Kur bën shumë vapë, edhe ne bëhemi më shumë agresiv. Neurologu italian Rosario Sorrentino, drejtor i “Istituto di ricerca e cura degli attacchi di panico” në Romë, shpjegon se kushtet metorologjike, veçanërisht ato të nxehta shkaktojnë stres, kjo pasi truri e ka më të vështirë për të kontrollaur sjelljen, si pasojë e acarimit nga i nxehti. Sipas tij kjo situatë është kalimtare dhe njerëzit qetësohen, sapo b ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top