Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Mjeksia Moderne (Page 4)

Ja sa rrezikojmë duke qëndruar ulur për një kohë të gjatë

Ne e dimë se të ndenjurit ulur është diçka shumë e keqe dhe shumica prej nesh intuitivisht duhet të ndihen fajtorë për këtë gjë.Por çfarë saktësisht shkon keq në trupin tonë? Ja cilat janë shpjegimet e katër ekspertëve të cilët analizojnë me detaje zinxhirin e problemeve nga koka deri te këmbët. Dëmtime të organeve Sëmundjet e zemrës Muskujt djegin më pak yndyrë dhe gjaku rrjedh shumë, shumë ngadalë gjatë q ...

Read more

Pse është me rëndësi të flemë dhe të zgjohemi herët?

Shkuarja në shtrat në orën 23:00, në mesnatë apo më vonë, është e dëmshme për shëndetin e njeriut dhe është shkaktar i shumë “vrasjevemoderne” si sëmundjet e zemrës dhe kanceri. Orari më i mirë për pushimin e trupit tuaj është midis 22:00 dhe 6:00 në mëngjes. Kuptojeni si është puna e trupit tuaj, kjo ju ndihmon ta arrini nivelin optimal të shëndetit: 21.00 – 22.00 – Trupi eliminon kemikatet toksike nga sis ...

Read more

Kur zemërohet zemra! – Profesor Omer Xhemali

Doktor Omer Xhemali i shërben komunitetit në mënyra të ndryshme. Specialisti i sëmundjeve të zemrës në Spitalin e Cyrihut dhe ligjërues në universitete të botës, para dy ditësh ishte i ftuar nga xhamia «Hëna e Re» në Kreuzlingen. Një komunitet i vogël e ka një privilegj të madh: Profesor Omer Xhemali e mban një ligjëratë për sëmundjet e zemrës para një xhemati prej rreth 50 vetash në xhaminë e Kreuzlingenit ...

Read more

Dëshmia shkencore: Duhani nuk liron nga stresi

Në kundërshtim me mendimin e përhapur që thithja e duhanit liron nga stresi, shkencëtarë kanë zbuluar se ish-duhanxhinjtë në fakt janë më pak nervozë sesa ata persona që ende konsumojnë cigare. Çdo i pesti duhanxhi pohon që thith tymin e cigares për të qenë më pak nervoz, por nga vështrimi shkencor kjo nuk ka kurrfarë efekti. Shkencëtarët kanë matur nivelin e shqetësimeve te 500 duhanxhinj, nga të cilët dis ...

Read more

Pemët më të mira për diabet

Diabeti është sëmundje autoimune tek e cila personi ka nivel të lartë të sheqerit në gjak sepse trupi nuk prodhon sasi të mjaftueshme të insulinës ose sepse qelizat nuk reagojnë në insulinën e prodhuar. Ushqimi me pak sheqer dhe yndyra ndonjëherë mund të shkurtojë kënaqësi të shumta. Ekspertët një kohë kanë konsideruar që diabetikët nuk duhen të hanë pemë, por dëshmitë e sotme sugjerojnë të kundërtën. Ekspe ...

Read more

Shenjat e sëmundjeve të lëkurës ​

Lëkura mund të sëmuret përmes shumë mënyrave të ndryshme. Shkaqet e këtij dëmtimi janë ndryshimet e jashtme duke bërë ndryshime në organet e brendshme, të cilat janë pasqyruar në lëkurë. (Pasi që sëmundjet e lëkurës shpeshherë janë të pashërueshme, megjithatë arrihet suksesi, nëse pacienti me kohë ndërmerr metodat për shërim).​ Në sëmundjet e ndryshme të sëkurës, ekzistojnë disa shenja të sëmundjes (Efloure ...

Read more

MYKU NË LËKURË ​

Myku i lëkurës është një sëmundje, shkak e së cilës janë djersitja, lagështia, mungesa e higjenës. Myku shfaqet kryesisht ndërmjet gishtave të këmbëve, por nuk mund të përjashtohen edhe vendet tjera në pjesë të ndryshme të trupit. Nje infeksion myku shkakton rjepje të lëkurës, skuqje, kruarje, djegje, gjithashtu mund të shoqërohet me fluska dhe plagë. Është ngjitës dhe mund të merret duke ecur zbathur në zo ...

Read more

Djegjet e lëkurës dhe klasifikimi në shkallë

Djegjet janë plagë të hapura të shkaktuara nga temperaturat e larta që veprojnë në trup: nga zjarri, nga lëngu i valë, nga avuj (gazra) shumë të nxehtë ose nga gjësendet e zjarrta. ​ Rreziku nga të djegurat varet prej madhësisë së sipërfaqes së djegur dhe prej shkallës së të djegurave.Shkalla e të djegurave varet nga lartësia e temperaturës dhe koha e veprimit të tyre në trup. Ekzistojnë 4-Shkallë të DJEGIE ...

Read more

Përse disa njerëz trashen kur lënë duhanpirjen ?

Studimet kanë shfaqur se lënia e duhanit sjell deri të rritja e peshës nga katër deri në pesë kilogram mesatarisht dhe atë gjatë vitit të parë të jetës pa duhan.   Megjithatë, sipas hulumtimeve në Spitalin Universitar të Cyrihut, ish duhanpirësit nuk hanë më shumë se zakonishtë ushqim, kështu që ky nuk është shkaku i trashjes.   Profesori Gerhard Rogler thotë se ai dhe kolegët e tij kanë gjetë një ...

Read more

Koha që i duhet ushqimit të ndryshëm për tretje dhe disa këshilla shtesë

Me marrjen e produkteve të ndryshme ushqimore, organizmit i duhet kohë e caktuar për tretje e cila i zbërthen dhe absorbon (thithë) përbërësit e caktuar.  Koha e tretjes së ushqimit në lukth  30 min – lëngjet, sallatat, pemët, perimet 1-2 orë – uji, caji, kafja, kakao, supa, qumështi, vezët, orizi, peshk i zier i lumit, farat  2-3 orë – vezët e gatuara shumë, kajgana, peshku i zier tvrdo kuvana jaja, kajgan ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top