Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Mjeksia Moderne

Arsye të dëshmuara shkencërisht pse duhet të flisni më pak !

Heshtja ndihmon në rigjenerimin e qelizave të trurit Sipas një studimit të vitit 2013 rreth ndikimit të zhurmave të ndryshme në minj, dy orë heshtje në ditë kishin ndihmuar në krijimin e qelizave të reja në hipokampus, zonë e trurit që është përgjegjësi për aftësitë e mësimit, kujtesës dhe emocioneve Heshtja i bën njerëzit më kreativ Truri i njeriut është aktiv edhe kur trupi është duke pushuar. Gjatë orëve ...

Read more

Pse duhet të flini në anën e djathtë ?

Përderisa kohëzgjatja e gjumit është esenciale për shëndetin mental dhe atë fizik, pozita e gjumit mund të jetë një tjetër faktor shumë i rëndësishëm për shëndetin. Nëse flini në anën e djathtë, ju po e bëni gjumin si duhet. Kjo për shkak se të fjeturit në këtë pozitë ka shumë të mira shëndetësore si tretje më të shpejtë të ushqimit, mënjanim të dhimbjeve të shpinës e madje është mirë edhe për zemrën. Sipas ...

Read more

Pse duhet të dini grupin tuaj të gjakut?

Bisedë me dy ekspertë të kësaj çështje për rëndësinë e të diturit të grupit të gjakut, dhe ja disa arsye se pse duhet të dini se cilit grup i takoni. Ju jep pasqyrë më të thellë për gjenetikën tuaj Kur e dini se cilit grup të gjakut i takoni, keni ide më tepër se si reagon trupi juaj ndaj ushqimeve të caktuara, e dini se ndaj cilave sëmundje jeni e dobët, si reagoni natyrshëm ndaj stresit, si plakeni dhe sh ...

Read more

Studim: Muzika, televizioni, leximi dhe depresioni

Hulumtuesit: Brian A. Primack, MD, EdM, MS; Jennifer S. Silk, PhD; Christian R. DeLozier, BS; William G. Shadel, PhD; Francesca R. Dillman Carpentier, PhD; Ronald E. Dahl, MD; Galen E. Switzer, PhD. Adoleshentët të cilët janë dëgjues të etur të muzikës kanë një rritje të shprehur të rrezikut për Çrregullimin e Depresionit Madhor (ÇDM), përderisa ata të cilët janë lexues të etur me sa duket kanë një rrezik s ...

Read more

Si të reduktojmë presionin e lartë të gjakut në mënyrë natyrale

Imazh që paraqet vajin e kokosit dhe ndërlidhjen e tij me zemrën. Adaptuar nga Health Impact News. Presioni i lartë i gjakut është një forcë e madhe shtytëse në muret e arterieve, çdo herë që zemra rreh dhe pompon gjak. Ajo është një situate serioze , e cila çon në shumë problem shëndetësore, të cilat mund të shkaktojnë edhe vdekje të parakohshme. Një në tre amerikanë të rritur vuan nga hipertensioni dhe në ...

Read more

Lidhja midis Dietës dhe Kancerit – Ne jemi çfarë hamë.

Fotoja paraqet Piramidën e Dietës Mesdhetare, e cila tregon ushqimet dhe shpeshtinë me te cilen ato duhet të përdoren. Në majën e piramidës qëndrojnë ushqimet që duhet të përdorim shumë rrallë, siç janë :mishi dhe ëmbëlsirat. Më pas ushqimet që duhet ngrenë në porcione të vogla javore, ku bëjnë pjese: djathi, kosi, vezët etj. Pas kësaj qëndrojnë ushqimet që këshillohen të përdoren shpesh, të paktën dy herë ...

Read more

Çfarë shfaqë gjuha për shëndetin tuaj !?

Gjuha është një ndër pjesët e organizmit e cila shfaq shumë detaje për shëndetin tonë. Gjuha dhe gjendja në të cilën ajo ndodhet tregon nëse frymëmarrja e personit mban erë të keqe, thonë dentistët. “Gjuha që nuk është e njëjtë në të gjithë sipërfaqen fsheh më shumë baktere, të cilat japin një erë të keqe të gojës”, thotë Harold Katz, dentist në “The California Breath Clinics”. Në librin e tij të fundit, “B ...

Read more

Shpenzoni shumë kohë në telefonin tuaj? Ja si ndien fëmijët tuaj për këtë

Këto shifra që do sjellim na tregojnë se si telefonat ndikojn në marrëdhëniet njerëzore Një studim global zbuloi që fëmijët ndjehen të parëndësishëm kur prindërit e tyre kalojnë shumë kohë në telefonat e tyre celular. Anketa është bërë nga kompania Teknologjike AVG dhe janë përgjigjur më shumë se 6.000 fëmijë të moshës 8 deri 13-vjeç nga Brazili, Australia, Kanadaja, Franca, Britania e Madhe, Gjermania, Rep ...

Read more

A po bënë Sapuni Antibakterial më shumë dëm sesa mirë?

Triclosan që gjendet në sapunet antibakteriale, është ndaluar në një shtet të SHBA-së. Hulumtimet tregojnë se përdorimi i sapunit antibakterial ndryshon përbërjen dhe popullatën e bakterieve në lëkurë, kjo në fakt mund të nxit më shumë shqetësime shëndetësore - në veçanti te fëmijët. "Në një farë mënyre, përmes marketingut ose keqinformimit, ne jemi mësuar të besojmë se në qoftë se ne shpëtojm prej bakterev ...

Read more

Pikëllimi zgjat 240 herë më shumë se emocionet e tjera

Jeni të pikëlluar? Mund t’ju duhen deri në pesë ditë për ta kthyer disponimin. Pikëllimi zgjat 240 herë më shumë se emocionet e tjera, pohon hulumtimi. Hulumtuesit kanë zbuluar se kjo është për shkak se pikëllimi zgjat 240 herë më shumë se emocionet e tjera, duke përfshirë turpin, befasinë, acarimin apo edhe monotoninë. Pikëllimi zakonisht shkon bashkë me ngjarjet që kanë lënë gjurmë të madhe, si vdekja apo ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top