Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Mjeksia Islame (Page 6)

Bomba energjetike: eliksiri më i mirë rus për të forcuar trupin

Nëse jeni të lodhur dhe shpesh ndjeheni se nuk keni energji të mjaftueshme, e bëjnë këtë një eliksir efektiv që pastron trupin dhe rikthen energjinë e tij. Përbërësit kryesorë janë hudhër, vaj ulliri, mjaltë, çaj jeshil, piper, rrëshirë dhe uthull molle. Hudhra ka cilësi të mahnitshme antibakteriale, antivirale, antifungale, antiparazite dhe antioksidant. Vaji i ullirit dhe bimët me përmbajtje të tij, si an ...

Read more

Top ”4” erëzat që janë të mira për shëndetin

Erëzat jo vetëm që e bëjnë shijen e ushqimit më të mirë, por ato janë të shëndetshme. Njerëzit kanë zbuluar dobitë e erëzave kohë më parë. Më poshtë do të mësojmë se si të marrim më të mirën prej aromave. Këtu janë top 4 erëzat që janë të mira për shëndetin tuaj. Piperi i zi Kjo erëz është e pashmangshme në pothuajse çdo vakt, por a e dinit se piperi i zi, është gjithashtu shumë i mirë për shëndetin tuaj? V ...

Read more

”15” arsye pse të hani fikun

Fiku është një frutë i këndshëm dhe e ushqyeshëm. Përdoret i freskët, i tharë, dhe i përpunuar në produkte të ndryshme Po ju paraqesim 15 arsye pse duhet ta konsumoni atë: 1. Parandalojnë kancerin Shkencëtarët japonezë kanë dëshmuar se ekstrakti i fiqve, përbërësi i tyre benzaldehid, i kontribuon zvogëlimit të kacerit tek njerëzit. Fiqtë kanë treguar rezultate të shkëlqyera tek zvogëlimi i rrezikut të kance ...

Read more

Turmeriku (shafrani i Indisë), erëza me mijëra virtyte

Turmerik (shafran i Indisë) mund të jetë një ndër bimët më efektive që ekziston, duke qënë se sjell përfitime të mëdha për trupin dhe trurin. Ka efekte të fuqishme anti-inflamatore dhe është një antioksidant shumë i fortë.   Sëmundjet e zemrës janë vrasësit më të mëdhenj në botë Turmerik çon në përmirësime të ndryshme që ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Mund të parandalojë arteriosklerozën, e cila ...

Read more

Një pikë mjaltë në kërthizë, ilaç i mrekullueshëm !

Vendosja e nje pike mjalti para gjumit në kërthize (dhe nëse dëshiron i shton një pikë zenxhebil) duke e izoluar me një likoplast për të evituar fërkimin me rrobat, mund të sheroje deri në 35 sëmundje, siç jane presioni i lartë dhe i ulët i gjakut, dhembjet në të gjitha pjeset e trupit, kapsllëku, diarreja, dhembjet e barkut, ngërqet e barkut, fryrjet e barkut etj. -Trajtimi duhet të përdoret 7 ditë, një he ...

Read more

Kushtuar prindërve dhe edukatës që ata u japin vajzave të tyre?

A marrin vajzat tuaja shembull të keq dhe vishen si këto me të cilat Allahu është i hidhëruar shumë:Lady Gaga, Kardashian, Beyonce,Lindsay Lohan,etj? Apo vajzat tuaja marrin shembull nga këto 4 gra të ndershme që Allahu krenohet me ato :Merjemja (vajza e Imranit alejhi selam), Asia radijAllahu anhu (gruaja e faraonit), Hatixhja(vajza Huejlid), Fatimja (vajza e Muhamedit alejhi selam). Cilin shembull ua ke m ...

Read more

Shejh Nouman Ali Khan dhe vajza me veshje provokuese në lift?

Ngjarja është e vërtetë dhe ka ndodhur para disa viteve, deri sa Hoxha i njohur Nouman Ali Khan ishte për vizitë në një nga shtetet Amerikane ndodhë që pasi të kthehet nga ligjerata, të shkoj në hotel dhe futet në lift për të shkuar në katin përkatës, por papritur në lift futet edhe një vajzë me veshje provokative,dmth. shumë e zhveshur, e cila po ashtu shkonte diku.Kur e sheh këtë hoxha i nderuar e ulë kok ...

Read more

Vlerat shëndetësore të Agjërimit

Fe të ndryshme, profetë të të gjitha religjioneve, e veqanërishtë Islami si feja më e përhapur në botë, Hipokrati, Aristoteli, Galen Paracelsus, Plato, Sokrati dhe shumë filozofë të mëdhenj, shkencëtarë dhe mjekë,  për shekuj me radhë kanë përdorur agjërimin si metodë të pastrimit, shërimit dhe rigjallërimit të trupit, fizikisht dhe shpirtërisht. Përveç tjerash agjërimi nuk duhet të mendohet se i takon vetë ...

Read more

O dijetar! Kam ardhur te ti …!

Një njeri i brengosur e kishte pyetur një dijetar duke i thënë: O dijetar! Kam ardhur te ti të më shpëtosh nga kjo brengë meqë nuk po mundem të gjej rehati. Dijetari ia ktheu: Do të të pyes dy pyetje dhe kërkoj që të më përgjigjesh. Njeriu i tha: Po! Dijetari e pyet: A ke ardhur në këtë botë me këto probleme të cilat të brengosin? Njeriu u përgjigj: Jo! Dijetari e pyet: Kur do ta lësh këtë botë, a do t`i ma ...

Read more

Specialisti për embrione: “Muslimaneja” gruaja më e ndershme (pastër) …

U konvertua në Islam specilaisti i embrioneve me kombësi çifute Robert Gajlhin, ishte mahnitur nga ajetet kur’anor që shpjegojnë kohën e pritjes së gruas së shkurorëzuar. Ai ishte i cili kaloi jetën e tij në çështje të cilat sqarojnë gjurmën të cilën e lë burri në gruan gjatë marrëdhënieve intime, ku erdhi në përfundim pas një mundi të madh se ajo gjurmë e cila lihet në gruan prej burrit do të zhduket nga t ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top