Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Mjeksia Bimore (Page 6)

Çaji i cili largon ftohjen dhe dhimbjen e fytit!

Shumë njerëz të vendeve latine do t’ju thonë se kur jeni ftohur apo keni dhimbje fyti, nuk ka shërim tjetër përveç çajt të përgatiur nga hudhra, limoni dhe mjalti. Ky kombinimi vepron shumë shpejt. 5 ml (1 lugë e mesme) lëng i freskët limoni 1 thelb hudhër e grirë 1 lugë (supe) mjaltë ½ lugë (kafe) kanellë ½ lugë (kafe) xhenxhefil pluhur Të gjitha këto përzieni mirë dhe shtojini një gotë me ujë të nxehtë. H ...

Read more

Uthulla e hudhrës – Receta për sëmundjet e zemrës, tensionit dhe zorrëve

Si ta përgatisni uthullën e hudhrës në shtëpi? Historiku i kësaj recete. Këtë recetë e ka zbuluar komisioni i ALECSO-s, i Kombeve të Bashkuara në Ausev, pikërisht në vitin 1972. Kjo recetë është përkthyer thuajse në të gjitha gjuhët e botës, dhe ekzistenca e saj daton që 4000/5000 vjet para erës sonë. Përgatitja e uthullës së hudhrës në shtëpi.                                                           Merr ...

Read more

Si ti luftoni askaridet (krimbat e bardhë në zorrë) – Recetë !?

Krimbat e bardhë (meshkuj) arrijnë deri në 15 cm dhe krimbat (femra) deri në 25 cm. Jetojnë në zorrët e njeriut, veçanërisht të fëmijëve. Bartës i tyre mund të jetë uji ose zarzavatet e palara mirë. Receta e mëposhtme është pothuajse 100% e efektshme dhe nuk qarkullon në asnjë faqe interneti. Pra, po e sjell sot këtu ekskluzivisht për lexuesit e faqes sonë: 40 gr thelpinj hudhre prerë në fetëza të vogla 30 ...

Read more

Fara e Mbretërve – arab. Habbat el Muluk – Përdorimet mjekësore

FARA E MBRETERVE ( emri shkencor: Jatropha Curcas) është një bimë zbukuruese me frute në masën e kumbullës që ka qenë përdorur gjerësisht në mjekësinë alternative. Kjo bimë mund të gjendet në zona të ndryshme tropikale. Ajo mund të përballojë periudha të gjata thatësire. Farat mblidhen me dorë kur bien nga bima. Disa nga efektet shëruese janë vërtetuar shkencërisht. Përdorimet e jashtme 1. Vaji i përftuar n ...

Read more

Bomba energjetike: eliksiri më i mirë rus për të forcuar trupin

Nëse jeni të lodhur dhe shpesh ndjeheni se nuk keni energji të mjaftueshme, e bëjnë këtë një eliksir efektiv që pastron trupin dhe rikthen energjinë e tij. Përbërësit kryesorë janë hudhër, vaj ulliri, mjaltë, çaj jeshil, piper, rrëshirë dhe uthull molle. Hudhra ka cilësi të mahnitshme antibakteriale, antivirale, antifungale, antiparazite dhe antioksidant. Vaji i ullirit dhe bimët me përmbajtje të tij, si an ...

Read more

Disa përdorime shtesë të çajit jeshil

Çaji jeshil nuk përdoret vetëm për t’u pirë. I pasur me antioksidantë dhe përbërës zbutës, ai mund të përdoret edhe si produkt bukurie. Ja disa përdorime të thjeshta të çajit jeshil! Për qetësimin e djegieve nga dielli.     Çaji jeshil neutralizon dëmet e shkaktuara nga rrezet ultravioletë, parandalon inflamacionin dhe ndihmon për rigjenerimin e lëkurës së djegur. Për shpëlarjen e flokëve. Çaji jeshil stimu ...

Read more

Top ”4” erëzat që janë të mira për shëndetin

Erëzat jo vetëm që e bëjnë shijen e ushqimit më të mirë, por ato janë të shëndetshme. Njerëzit kanë zbuluar dobitë e erëzave kohë më parë. Më poshtë do të mësojmë se si të marrim më të mirën prej aromave. Këtu janë top 4 erëzat që janë të mira për shëndetin tuaj. Piperi i zi Kjo erëz është e pashmangshme në pothuajse çdo vakt, por a e dinit se piperi i zi, është gjithashtu shumë i mirë për shëndetin tuaj? V ...

Read more

”15” arsye pse të hani fikun

Fiku është një frutë i këndshëm dhe e ushqyeshëm. Përdoret i freskët, i tharë, dhe i përpunuar në produkte të ndryshme Po ju paraqesim 15 arsye pse duhet ta konsumoni atë: 1. Parandalojnë kancerin Shkencëtarët japonezë kanë dëshmuar se ekstrakti i fiqve, përbërësi i tyre benzaldehid, i kontribuon zvogëlimit të kacerit tek njerëzit. Fiqtë kanë treguar rezultate të shkëlqyera tek zvogëlimi i rrezikut të kance ...

Read more

Farat e kungullit – ilaç i mrekullueshëm

Farat e kungullit janë aktivitet ushqimor i preferuar pranë bisedave dhe filmave për shumë njerëz. Por, ato janë më shumë se aq. Sot do ju zbulojmë se sa është i shëndetshëm ky “aktivitet” i njohur. Jemi të sigurt se kur t’i lexoni të gjitha të mirat që kemi nga këto fara në të ardhmen do t’i përdorni me më shumë zell. Farat e kungullit janë shumë të pasura me amino acide triptofan i cili shëndrron serotoni ...

Read more

Receta që pastron gjakun

Një recetë e vogël që synon përmirësimin e qarkullimit, heqjen e toksinave, pastrimin e gjakun dhe largimin e yndyrnave kokëfortë.   Kjo është një shpikje nga Natalia Rose, drejtoreshë nutricioniste në Elizabeth Arden Red Door Spa. Përbërësit: ½ filxhan lëng limoni i freskët ½ filxhan vaj lini ose vaj ulliri ekstra virgine 1 lugë (supe) polen blete 1/3 filxhan hudhër e grirë 3 lugë (supe) xhenxhefil i ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top