Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Mjeksia Bimore (Page 4)

Uthull molle për flokë të shëndetshme

Përdorimi i rregullt i uthullës së mollës në flokë do t’i largojë të gjitha bakteriet në lëkurën e kokës dhe do ta largojë zbokthin. Gjithashtu, uthulla pastron flokët dhe ju jep më shumë volum ndërsa ndihmon edhe në reduktimin e rënies së flokëve. Acidi alpha-hydroxy që gjendet në këtë lloj të uthullës ndihmon që të largohen të gjitha helmet ose toksinat që janë marrur nga përdorimi i produkteve të flokëvë ...

Read more

Recetë shtëpie për pastrimin e veshëve

Mënyra më e mirë për largimin e dyllit dhe infeksioneve nga veshët është kombinimi i uthullës së bardhë dhe alkoolit medicinal. Kjo recetë natyrale jep rezultate shumë më të mira se sa preparetet që blehen nëpër barnatore. Në shumicën e preparatave që blehen ka alkool isopropol që pastron dhe than veshët. Uthulla ka efektet e një antibiotiku me efekte anti-mikrobe që lufton infeksionet ndërsa kur kombinohet ...

Read more

Dobitë e hapjes së iftarit me hurma dhe ujë përpara faljes së namazit të akshamit

Sipas një studimi të fundit te mjekëve në botën arabe, faktë i cili është konfirmuar nga disa qendra se studimore, pritja e iftarit fillimisht me disa hurma dhe ujë e pas kësaj ti paraprijë falja e namazit të akshamit ngrënies së iftarit, paska dobi në disa aspekte, edhe atë: 1 – Ushqimi që më së shpejti e ripërtrinë trupin pas urise janë karbohidratet që i përmban hurma, e cila madje i ka me bollëk, ajo ës ...

Read more

Hurma parandalon disa sëmundje

Ky fryt na mbron nga një sërë sëmundjesh, teksa është shumë i mirë edhe për sytë. Hurma përmban një agjent i cili quhet fisetina, vrasëse për qelizat kanceroze te gjirit duke i zhdukur ato dhe duke i dhënë më tepër imunitet qelizave të shëndosha. Gjithashtu është provuar se hurmat luftojnë plakjen e lëkurës, mbrojnë sytë dhe lëkurën, mbrojnë enët e holla të gjakut nga dëmtimet, çarjet dhe hemorragjia, si dh ...

Read more

Mjalti mbron nga ulçera (i thati) në stomak

Një prej mundësive të pakta që përdoret për kurimin e ulcerës në stomak është mjalti. Vetitë e tij kuruese janë të dukshme, nëse ai përdoret të paktën 4 lugë çaji mjaltë në ditë. Ky përfundim u bë i ditur pas shpalljes së rezultateve të një studimi të kryer në Zelandën e Re. Në të morën pjesë më shumë se 2000 pjesëmarrës, në të cilin u vërtetuan efektet pozitive të tij. Mjalti kishte në përbërje të tij elem ...

Read more

Ushqimet që ndalojnë diarrenë e verës

Diarreja është një sinjal i dhënë nga trupi i cili përpiqet të shpëtojë sistemin nga një lëndë e rrezikshme. Çfarë mund të bëjmë për ta ndaluar sa më shpejt diarrenë në këto ditë të nxehta të verës? Përpiquni të qëndroni larg kurimit të diarresë me anë të ilaçeve të marra pa recetë dhe mundohuni të përgatisni zgjidhje natyrale për ndalimin e saj, thuhet në një lajm të botuar në revistën “Reader’s Digest”. L ...

Read more

Uthulla e mollës, shëruese nëse përdoret për çdo ditë

Uthulla e mollës e ul shtypjen e lartë të gjakut, ndihmon me rastin e sëmundjeve të fytit, tretjes së çrregulluar, metabolizmit dhe qarkullimit të dobët të gjakut dhe, gjithashtu e ruan linjën e trupit. * Kundër lodhjes kronike duhet përzier tri lugë të vogla me uthull molle me një filxhan me mjaltë dhe masa e fituar të vendoset në kavanoz. Çdo mbrëmje para fjetjes të konsumohen dy lugë të vogla të kësaj pë ...

Read more

Dredhëzat parandalojnë zhvillimin e qelizave të kancerit

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se dredhëzat kanë aftësi për të parandaluar zhvillimin e qelizave të kancerit. G. Stouner dhe N. Seram, të cilët kanë studiuar ndikimin e ushqimit në zhvillimit e sëmundjeve onkologjike, kanë treguar se hulumtimet eksperimentale në dhjetë vjetët e fundit kanë ndihmuar në marrjen e fakteve të reja bindëse se dredhëzat ndihmojnë në parandalimin e paraqitjes së kancerit. Ata ...

Read more

Zbulohen efekte të reja të vajit të ullirit

Vaji i ullirit mund të jetë më i njohuri në botën shëndetësore për efektet positive që ka në zemër, për yndyrnat mbrojtëse kundër kancerit të gjirit, për shëndetin e trurit, për flokët, lëkurën dhe thonjtë. Ndërsa tani, tek vaji i pastër i ullirit është zbuluar një tjetër efekt mjaft i rëndësishëm, si forcimi i kockave, ta paktën kështu sugjeron një studim i ri. Një ekip studiuesish spanjoll morën për studi ...

Read more

Çaji nga hithi

Me siguri se shumica prej nesh frikësohemi nga hithrat, por ja qe ato janë shume te dobishme për organizmin e njeriut. Përdorimi i kësaj bime gjatë periudhës së pranverës ndihmon në pastrimin e gjakut dhe te të sëmurët me anemi. Këshillohet që gjatë kësaj kohe të konsumohet sa më shpesh bima e hithrës në formë sallate ose dhe e gatuar në supë ose byrek. Gjithashtu, mund të pihen 3 gota çaj në ditë nga kjo b ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top