Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Mjeksia Bimore (Page 2)

Piperi i zi, jeshil, i kuq, i bardhë , i përzier dhe dobitë

Fjala “piper” vjen nga sanskritishtja dhe do të thotë “kokrra të kuqe”. Bima mëmë është në të vërtetë një pemë me origjinë tropikale dhe frutat janë kokrrat e saj, të cilat marrin një ngjyrë të kuqe të bukur kur piqen. Për të përgatitur pluhurin që arrin në tryezat tona, kokrrat korren ende të gjelbra dhe pastaj thahen në diell. Pas nja 10 ditësh nxihen dhe bëhet ai që quhet piperi i zi. Veç tij në treg gje ...

Read more

Gështenja për të mirën e shëndetit

Ka shumë arsye që ta hamë gështenjën, përkujtojnë nutricionistët. Frutat aromatike me mbështjellës të fortë me ngjyrë kafe të errët janë burim i shkëlqyeshëm i mineraleve, vitaminave dhe fibrave, dhe përveç kësaj kanë me pak kalori dhe yndyra sesa frutat e tjera arrore. Frutat arrore janë: arra, lajthia, bajamja dhe gështenja. Gështenja mund të jetë e pjekur, e zier, në forme të puresë, në torta, ëmbëlsira ...

Read more

Çfarë duhet të hani për imunitet të dobët ?

Imuniteti është parakusht për shëndet të mirë dhe kur dëshironi ta mbani të fortë, bëni ndryshime në dietën tuaj. Ajri i ndotur, ushqimi jo i shëndetshëm dhe stresi i tepërt lënë shenja mbi të gjithë ne. Andaj si të ndihmoni vehten? Mënyra më e mençur është në mënyrë natyrale – me ushqim. Ekspertët i rekomandojnë këto ushqime, të cilat kanë treguar se e përforcojnë imunitetin. Arrat Ju mjaftojnë 4-5 arra br ...

Read more

Frutat e thata të shijshme dhe të pasura me vitamina e minerale

Frutat e thata janë burim vitaminash dhe mineralesh, prandaj është e gabuar ideja se frutat e thata ju shëndoshin. Përveçse të mira në shije, frutat e thata janë shumë  të shëndetshme për organizmin. Nëse jeni duke mbajtur dietë, fëstekët janë zgjedhja më e mirë, sepse sipas dietologëve, fëstëkët janë frutat e thata që dobësojnë më shumë, ku një kokërr nuk ka më shumë se 4 kalori . Për të shuar urinë këshil ...

Read more

Dieta për përmirësim të trurit, memorie dhe kujtesë

Ekziston një dietë e cila ndikon në stimulimin e trurit dhe përmirëson memorien dhe të mësuarit. Për të pasur një dietë të tillë është e rëndësishme që të keni speca djegës, majdanoz, trumzë dhe kamomil. Bimët dhe erëzat përmbajnë nivele të larta të përbërësit apigjeninë, i cili përmirëson formimin e neuroneve dhe forcon lidhjet midis qelizave nervore. Shkencëtarët brazilianë thonë se apigjenina, pjesë e nj ...

Read more

Si të reduktojmë presionin e lartë të gjakut në mënyrë natyrale

Imazh që paraqet vajin e kokosit dhe ndërlidhjen e tij me zemrën. Adaptuar nga Health Impact News. Presioni i lartë i gjakut është një forcë e madhe shtytëse në muret e arterieve, çdo herë që zemra rreh dhe pompon gjak. Ajo është një situate serioze , e cila çon në shumë problem shëndetësore, të cilat mund të shkaktojnë edhe vdekje të parakohshme. Një në tre amerikanë të rritur vuan nga hipertensioni dhe në ...

Read more

Lidhja midis Dietës dhe Kancerit – Ne jemi çfarë hamë.

Fotoja paraqet Piramidën e Dietës Mesdhetare, e cila tregon ushqimet dhe shpeshtinë me te cilen ato duhet të përdoren. Në majën e piramidës qëndrojnë ushqimet që duhet të përdorim shumë rrallë, siç janë :mishi dhe ëmbëlsirat. Më pas ushqimet që duhet ngrenë në porcione të vogla javore, ku bëjnë pjese: djathi, kosi, vezët etj. Pas kësaj qëndrojnë ushqimet që këshillohen të përdoren shpesh, të paktën dy herë ...

Read more

Vuani nga kapsllëku ? – Ja çfarë duhet të bëni …

Kapsllëku është një simptomë dhe jo një sëmundje. Ai mund të shkaktohet nga shumë faktorë të ndryshëm. Disa prej shkaqeve më të zakonshme të kapsllëkut janë, ushqimi i dobët, abuzimi me laksativ, shtatzënia, çrregullimet hormonale, hemorroidet etj. Ilaçi më i mirë që këshillohet për të kuruar këtë simptomë është ai i përbërë prej frutave, pra gjendet në natyrë. Zgjidhja më e mirë për problemin e kapsllëkut ...

Read more

Si ti trajtoni hemoroidet me hudhër dhe vaj ulliri ?

Merrni një thelb hudhër dhe shpojeni në 24 vrima më shumë apo më pak me gjilpërë sterile.  Pastaj zhyteni në vaj ulliri dhe lëreni të qëndroj në të për 24 orë. Këtë thelb hudhre pastaj e vendosni brenda anusit (vrimës së pasme) natën dhe flini. Te nesërmen në mëngjes, do ta nxirrni jashtë me ndihmën e jashtëqitjeve tuaja. (Tek shtatëzenat paraprakisht duhet bërë një konsulte me gjinekologun para përdorimit ...

Read more

Xhenseni (Ginseng)

Panax ginseng. Mayer (xhenseni) Xhenseni (Ginseng) është një tjetër bimë e çmuar në Mjekësinë Tradicionale Kineze, gjë që është pranuar gjerësisht edhe nga perëndimi për rritjen e imunitetit, për shtimin e energjisë dhe për të luftuar impotencën. Megjithatë kjo bimë është përdorur tradicionalisht për të luftuar kancerin. Studimet kanë treguar se ekstrakti i xhensenit ka potencial në parandalimin e kancerit ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top