Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Mjeksia Bimore

Dobitë shëndetësore të farave të susamit

Përveç se në kuzhinë, qysh nga lashtësia përdoren edhe për mjekësinë tradicionale si preventivë dhe për shërim të sëmundjeve. Farat e susamit janë përplot me fitonutrientë si acidet yndyrore omega-6, flavonoid fenolet, d.m.th. antioksidante, vitamina dhe fibra ushqyese me veçorie potencialisht antikancerogjene. Dobitë shëndetësore të farave të susamit: 1. Në 100 gram susam gjenden 573 kalori. Edhe pse shumi ...

Read more

Terapi natyrale efikase për hapjen e enëve të gjakut !?

Keni ngushtim të enëve të zemrës, ngushtim të venave të këmbëve, yndyrë në gjak? Terapi natyrale për hapje të enëve të gjakut në vend të metodave kirurgjike si Angioplastisë dhe Bypass-it. Shumë gra dhe burra mbi moshën 30 vjeçare vuajnë nga dhimbja dhe shfaqja e variçeve (venave), nga ngushtimi i enëve koronare të zemrës dhe nga ngushtimi i venave të thella të këmbëve. Për të bërë shkrirjen e këtyre blloki ...

Read more

Hudhra Ilaçi i fortë natyral kundër infeksioneve

Ky preparat natyral përdoret kundër shumë sëmundjeve dhe infeksioneve. Hudhra posedon veti të jashtëzakonshme shëruese dhe do të ishte mirë që të gjendet në tryezën tuaj sa më shpesh. Po ashtu, pos gjellëve, mund ta përdorni edhe si përbërës i preparateve natyrale. Preparati nga vaji i ullirit dhe hudhra mund të përdoret kundër inflamacioneve të shumta, infeksioneve, humbjes së flokëve, akneve … Përbërësit: ...

Read more

Nëse e lani fytyrën me uthull molle,rezultatet janë të mahnitshme

Uthulla e molles është një nga produktet më të mira për lëkurën. Aplikimi i saj në trajtimet e lëkurës po bëhet gjithnjë e më popullor, për shkak të rezultateve pozitive që i jep lëkurës, si dhe çmimit shumë të ulët të saj, krahasuar me produktet që japin efekte të ngjashme. Përbërësit e uthullës së mollës kanë veti anti-fungale dhe antibakteriale, dhe kjo është arsyeja pse parandalojnë aknet dhe infeksione ...

Read more

Hiqeni kolesterolin nga enët e gjakut për vetëm 40 ditë!

Shprehitë e këqija të të ushqyerit, mungesa e ushtrimeve fizike dhe stili jo i shëndetshëm i të jetuarit kontribuojnë në bllokimin e enëve tuaja të gjakut. Me siguri nuk dëshironi që kolesteroli të mblidhet në muret e enëve tuaja të gjakut. Kjo për shkak se mund të çojë deri te shtypja e lartë e gjakut, e cila mund t’ju rrezikojë që të vuani nga ndonjë sëmundje e zemrës, të pësoni sulm në zemër dhe në tru! ...

Read more

Origano vret bakteret dhe ndihmon tek alergjitë…

Origano është bimë mesdhetare, e cila shpeshherë përdoret edhe si erëz. Shumë hulumtime shkencore kanë vërtetuar se kjo bimë ka veti shëruese. Por, kohëve të fundit flitet shumë edhe për vetitë shëruese të vajit të origanos. Është antiseptiku më i fuqishëm natyral. Si përdoret vaji i origanos? Sugjerohet doza nga 1 deri 4 pika, tri herë në ditë. Kjo do të thotë  maksimumi 12 pika në ditë, por kurrsesi t’i m ...

Read more

”6” dobitë nga Farat e Zeza

Farat e zeza, të njohura ndryshe edhe si “Nigella sativa”, janë substancë unike, që përdoren në kuzhinat indiane dhe në Lindjen e Mesme. Që nga kohërat antike këto fara dhe vaji i tyre është përdorur për qëllime të ndryshme shëruese. Pos kemikateve natyrale, “thymoquinone”, “thymohydroquinone” dhe “thymol”, këto fara janë të pasura edhe me kalcium, fibra, hekur, kalium, karbohidrate dhe yndyra të shëndetshm ...

Read more

Lëng limoni me sodë buke, përfitime të mëdha shëndetësore

Kjo recetë besohet se ka shpëtuar mijëra jetë! Lëngu i limonit me sodën e bukës janë një kombinim i fuqishëm i cili shpëton mijëra jetë çdo vjet. Që nga viti 1970, vetitë mjekësore të limonit kanë qenë temë studimi në më shumë se 20 laboratorë, të cilët e kanë konfirmuar se limoni është mjaft përfitues në shkatërrimin e qelizave të kancerit. Plus, kjo recetë besohet se është 10,000 herë më e fuqishme se kim ...

Read more

Sherbela (Salvia Officinalis) është antibiotik natyral

E njohur si përbërës në çaj, sherbela ishte shpëtim për shumë lloje të infeksioneve. Lista e sëmundjeve apo infeksioneve, në të cilat kjo bimë mund të ndihmojë është e gjatë. Dhuron shije të këndshme për shumë gjella, por është edhe pjesë e shumë kremrave për rrezitje, si dhe në shamponet kundër zbokthit. Kuzhinierët e sugjerojnë si përbërës të veçantë derisa gatuani mish pule apo peshku. Çaji i gjetheve të ...

Read more

Kos dhe kanellë kundër diabetit

Diabeti është një gjendje shëndetësore serioze i cili po nuk u trajtua, mund të çoj në sëmundjet e zemrës, verbëri, mosfunksionim veshkash dhe komplikime të tjera që rrezikojnë jetën. Vitet e fundit diabeti është bërë një nga sëmundjet më të frikshme, me tendencë të lartë për të prekur edhe moshat e reja. Mosushqyerja në mënyrën e duhur, ushqimet me hormone, jeta sedentare, si dhe një mori arsyesh të tjera, ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top