Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Lajme nga Mjeksia (Page 9)

Pas mëse një viti në gjendje kome, me lexim të Kuranit i jep shenjat e para

Shejh Khalid El Hibshi i lexon rukje nje femije te prekur nga xhindet, mesyshi dhe magjia. Femija eshte ne gjendje kome dhe ka qendruar me shume se nje vit ne spital por doktoret nuk arriten asnje rezultat. Se fundi i thane nenes se vajzes qe ta merte ne shtepi dhe ti lironte krevatin ndonje te semuri tjeter. Doktori me i zoti i spitalit i tha: Nuk ka per te jetuar. Femija nuk degjon, as nuk shikon, as nuk ...

Read more

Hibiskusi për uljen e shtypjes së gjakut

Pyetja: Kam dëgjuar një gojëdhënë e cila thotë se pija e përbërë nga lulet e thara të hibiskusit mund të ul shtypjen e gjakut. A ka të vërtetë këtu ? Përgjigja: Çaji i përbërë nga lulet e hibiskusit është pjesë e mjekësisë popullore tradicionale në shumë kultura nëpër botë. Hulumtimet shkencore tregojnë se efekti i saj në shtypjen e gjakut është më shumë se një gojëdhënë. Një studim nga Tufts University, ka ...

Read more

Çaji  i gjelbër – Camellia Sinensis – për uljen e kolesterolit

Çaji i gjelbër është një çaj i cili konsumohet shumë në Kinë dhe pjesët Aziatike, mirëpo kohët e fundit ka gjetë pranim të gjerë në botë dhe konsumohet me të madhe. Është prej çajrave më të studiuar ku janë bërë shumë hulumtime rreth përbërësve të tij, dhe është gjetur se posedon veti shumë të mëdha shëruese dhe parandaluese për shëndetin tonë. Çaji i gjelbër janë gjethet e bimës që njihet me emrin latin, C ...

Read more

Cigarja, shkaktarja kryesore e çrregullimeve psikologjike

 Braktisja e pirjes së cigares, nuk përmison vetëm shëndetin fizik, por edhe atë mendor, pasi redukton stresin dhe ankthin. Ky fakt u zbulua pas një studimitë kryer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nga Washington University School of Medicine. Lajmi u publikua në revistën “Journal of Psychological Medicine”, ndërsa Patricia Cavazos-Rehg autore kryesore e studimit shprehet se thuajse 40% e duhanpirësve të ...

Read more

Theksojmë se e përkrahim Listën UNITETI …

Es-Selamu alejkum! Falënderimet tona të plota janë për Allahun për mirësinë e Islamit fillimisht pastaj edhe për çdo mirësi tjetër. Jetojmë në një ambient ku injoranti i thotë të mençurit injorant, gënjeshtari të sinqertit gënjeshtar, mashtruesi besnikut mashtrues... Dita-ditës njerëz të këtillë po marrin më shumë guxim të akuzojnë të ndershmit duke qenë se në realitet pikërisht ata janë që i kanë duart e n ...

Read more

A e dini se ??

Vendosja e sheqerit në plagë apo prerje zvogëlon dukshëm dhembjen dhe e shpejton procesin e shërimit. Sheqeri ndihmon lëkurën të përmirësohet dhe e ndihmon shërimin duke mbytyr bakteriet e dëmshme. Faqja: Mjeku Musliman ...

Read more

Pse hamë kur jemi nervozë

Truri i njeriut për të gjitha proceset që realizon ka nevojë për shumë energji, ashtu që shpesh shkon në kundërshtim me pjesën tjetër të organizmit. Në situata stresuese, truri tërheq rreth 90 për qind të glukozës ditore, përkundër se truri përbën vetëm dy për qind të masës trupore. Ai në fakt na detyron për konsumim më të madh të sheqerit dhe karbohidrateve. Në mënyrë që organizmi të përballet më mirë me s ...

Read more

Spinaqi kundër depresionit

Studimi i bërë nga shkenctarët e Oxfordit, zbulon se acidit folik ndikon në depresion te të rinjtë, ndërsa në Universitetin Bangor, në Uells, studime të njëjta tregojnë ndikimin e këtij acidi tek të rriturit me diagnozën e depresionit.  Njerëzit që hanë më shpesh spinaq, bizele, thjerrëz, majdanoz, mëlçi mështjerre, brokoli shparg, janë më pak depresivë arsyeja është e thjeshtë. Këto ushqime janë burim i sh ...

Read more

Qumështi na mbron nga kanceri

Konsumimi i rregullt i qumështit të mbron nga rreziku për të zhvilluar kancer të zorrës së trashë. Studiuesit amerikanë kanë analizuar të dhëna të pothuajse 500 mijë personave të mbledhura nga studimet e mëhershme. Rezultatet kanë treguar se personat të cilët pinë 400 mililitër qumësht çdo ditë kanë 12 për qind më pak rrezik të preken nga ky lloj kanceri. Kanceri i zorrës së trashë është lloji i tretë më i ...

Read more

Çfarë ndodh pasi vdesim ?!

- Në çastin e vdekjes: Zemra pushon së rrahuri. Lëkura shtrëngohet dhe zbehet. Sistemi muskulor shtendoset. Bie temperatura e trupit. - 30 minuta më vonë: Lëkura bëhet si dyll dhe merr ngjyr vjollc. Buzët, gishtat e duarve dhe të këmbëve cungohen dhe zbehen ose bëhen të bardhë pasi gjaku largohet. Gjaku tërhiqet në pikat më të ulta të trupit duke lënë njollë vjollcë - të zezë. Duart dhe këmbët kalojnë në të ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top