Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Lajme nga Mjeksia (Page 8)

Ushqimi që forcon kujtesën dhe mposht stresin

Ndërsa stresi është përhapur gjerësisht në ditët e sotme, dhe kujtimet sa vijnë e fashiten, një zgjidhje e mirë mund të jetë qumështi. Qumështi ka një sërë dobish pasi përmirsëon humoirin, largon stresin dhe forcon kujtesën. Është ky rezultati i një studimi gjerman i Universitetit të Trier, i cili ka analizuar ndikimin e elementëve që gjenden te qumështi, për tre javë bazuar në 46 persona. Rezultatet tregua ...

Read more

Edhe ateistët “dridhen” kur shajnë Zotin

Një grup besimtarësh dhe një grup ateistësh iu nënshtruan një eksperimenti, gjë që zbuloi se emocionet ishin njësoj të larta kur bëhet fjalë për të sfiduar fuqinë mbinatyrore Mendjet dhe zemrat e ateistëve duket se nuk reagojnë njësoj. Ky është konkluzioni i një studimi të publikuar së fundi, i kryer në Finlandë. Zbulohet se ateistët bëhen shumë emocionalë, po aq emocional kur bëhet fjalë për të sharë Zotin ...

Read more

Ja me çka largohet era e hudhrës

Hudhra, është e shëndetshme për trupin e njeriut, por lëshon një erë jo të këndshme pas ngrënies.Për të shmangur erën e pakëndshme, mjafton të hahet një mollë, ose të pihet çaj jeshil, pasi kemi konsumuar hudhër. Dhe këto nuk janë të vetmit për të parandaluar erën që mban hudhra pas ngrënies. Edhe një gotë e vogël me qumësht mund të ndihmojë në largimin e erës së hudhrës në frymëmarrje.Studiuesit kanë shpje ...

Read more

Emri më popullor në Angli nuk është Oliver, por Muhamed

BRITANI - Pak ditë më parë, mediat në Britaninë e Madhe raportuan se emri më popullor në Angli dhe Uells është Oliver. Kështu thonë statistikat zyrtare. Por në të vërtetë, emri më popullor është Muhamed, vetëm se ka një problem: Për shkak të gërmëzimit ai nuk llogaritet si i pari. Nëse merren të gjithë variacionet e emrit, përfshi këtu Muhammad, Mohammed dhe Mohammad, atëherë Muhamed del në krye me 7445 emr ...

Read more

Ndikimi negativ i vapës

Kur bën shumë vapë, edhe ne bëhemi më shumë agresiv. Neurologu italian Rosario Sorrentino, drejtor i “Istituto di ricerca e cura degli attacchi di panico” në Romë, shpjegon se kushtet metorologjike, veçanërisht ato të nxehta shkaktojnë stres, kjo pasi truri e ka më të vështirë për të kontrollaur sjelljen, si pasojë e acarimit nga i nxehti. Sipas tij kjo situatë është kalimtare dhe njerëzit qetësohen, sapo b ...

Read more

Stresi dhe sistemi imunitarë

Stresi është i lidhur ngushtësisht me sistemin imunitar. Nga pikëpamja e efekteve në sistemin imunitar, nëse stresi ynë bëhet kronik, qelizat imune në organizëm janë të stimuluara vazhdimisht nga shkalla e lartë e prodhimit të hormoneve të stresit. Por, në të vërtetë, ato nuk po përballen me ndonjë rrezik real ose ndonjë patogjen kërcënues, kështu që ato mësohen me shkallën e lartë të hormoneve të stresit n ...

Read more

Studimi i fundit i mjeksise gjermane rreth agjerimit

Studimet e fundit gjermane në fushën e mjeksisë tregojnë se, agjërimi i përseritur e aktivizon trurin dhe e mbron atë nga gjakderdhja e mbrëndshme. Studimet tjera thonë se agjërimi konverton toksinat e trupit në energji. Këta studiues kanë zbuluar pas një studimi tre vjeçarë se, ndalimi nga ushqimi dhe pijet për një periudhë prej 10 deri 12 orë gjatë ditës e detyron trupin të vihet në kërkim të burimeve të ...

Read more

Guardianët e moralit, garantuesit e stabilitetit shoqërore ???

Një homoseksual është pyetur se a do guxoje të merrje pjesë në një parade homoseksualësh në Prishtinë,  ai është përgjigjur kështu në ''Gazetën Zëri'': “Nuk kisha guxu asnjëherë me dalë në rrugë, marrë parasysh se këta mjekroshët dalin dhe marrin me vete stupca në rrugë." Mund të dështojë shteti, mund të dështoj një shoqëri, mund të dështoj shkenca, mund të dështoj edhe morali I shumë kujtë por kur është në ...

Read more

Sekretet e mjekesis ne Kur`an, zgjimi me mengjes dhe flladi i agimit

Allahu i Madheruar thote ne Kuranin e shenjte: “Kryeje namazin prej kthimit te Diellit (nga gjysma e qiellit) deri ne erresiren e nates dhe kendo Kuran ne agim,me te veretete,falja e mengjesit eshte e deshmuar (nga engjejt).”(El-Isra 78) Feja Islame e inkurojanon muslimanin qe te fleje heret ne mbremje dhe te zgjohet heret ne mengjes.Muhamedi alejhi selam ka thene: “Ymeti (popullit) tim iu eshte  dhene bere ...

Read more

Ja pse lindja natyrale është e rëndësishme edhe për foshnjën

Sipas një studimi të kohëve të fundit vërtetohet se lindja normale është pozitive jo vetëm për nënën e re, por edhe për foshnjën e porsalindur. Kjo pasi lindja natyrale stimulon një proteinë tepër të rëndësishme për të zhvilluar trurin e foshnjës, gjë që nuk mund të ndodhë gjatë një lindje cezariane. Studimi i drejtuar nga një skuadër shkencëtarësh të një universiteti amerikan, evidenton sesi një proteinë e ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top