Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Lajme nga Mjeksia (Page 7)

Ndikimi i ujit në lukth të zbrazët

Zgjoheni herët në mëngjes dhe ndjeheni të etur ende pa ngrënë asgjë? Sa është e shëndetshme që të pini ujë në lukth të zbrazët? Mësojeni më poshtë! Konsumimi i ujit herët në mëngjes, në lukth të zbrazët, ka dobi të madhe shëndetësore, pasi që uji ndihmon në krijimin e qelizave të reja të gjakut, qelizave të muskujve, si dhe ndihmon në ruajtjen e një ekuilibri të peshës. Uji jo vetëm se do ta pastrojë lukthi ...

Read more

Konsumi i alkoolit zvogëlon mundësinë e një njeriu për të podhuar fëmijë

Sa më shumë alkool që konsumon një mashkull, aq më pak spermë ai krijon dhe kualiteti dhe sasia e saj është jo-normale. Vetëm pesë njësi të alkoolit mund të zvogëlojnë mundësinë e një njeriu për të podhuar fëmijë, thotë një hulumtim i ri. Studimi, i publikuar në revistën BMJ Open, ekzaminoi rreth 1,200 ushtarë danez meshkuj të moshës 18 dhe 28 vjet, të cilët iu nënshtruan kontrollit mjekësor në mes të vitit ...

Read more

Hudhra për të shëruar ftohjen

Në sezonin e teshtimave dhe kollitjeve, shumë kthehen tek fuqitë çudibërëse të hudhrës, për të cilën përgjatë historisë është besuar që shëron infeksionet, ndërsa është vërtetuar që ka veçori të forta antioksidante, ndikon mirë në imunitet, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe redukton kolesterolin. Por, çështja është se a mund të shërojë gripin dhe ftohjen? A mund të na mbrojë nga ftohja dhe gripi madje edh ...

Read more

Çfarë tregon urina për shëndetin tuaj ?

Urina mund të ketë shumë ngjyra. Zakonisht lëviz nga ngjyra e verdhë e mbyllur (si mjalti) deri në një ngjyrë të verdhë më të zbehtë (si bari i thatë), me shumë nuanca të tjetra në mes. Por, ngjyra e urinës mund t’u tregojë shumë gjëra për shëndetin tuaj. Ajo mund t’u tregojë nëse jeni të hidratuar ose nëse keni ndonjë sëmundje që nuk është diagnostikuar. Sipas mjekëve nga klinika amerikane e Cleveland, sa ...

Read more

Pesë ushqimet që nuk guxoni t’i ringrohni

Nuk ka gjë më të mirë se kur ju kaplon uria, për fat të keq, ju shikoni çfarë ka mbetur në furrë apo në frigorifer. Ju do ta ngrohni ushqimin e mbetur dhe do të përfundoni të kënaqur. Derisa ju mendoni se këtu nuk ka asgjë të keqe, prapëseprapë ekzistojnë disa rregulla rreth asaj se cilat ushqime duhet t'i ngrohni e cilat jo. Picat Pjesët e mbetura të picës që nuk e keni konsumuar me kohë, mos i ngrohni në ...

Read more

Super-ushqimet që rregullojnë pasqyrën hormonale

Nëse keni probleme me hormonet, në vazhdim ju sjellim listën e disa super-ushqimeve, të cilat do t'ju ndihmojnë ta përmirësoni, në mënyrë shumë të shpejtë, pasqyrën hormonale Brokoli Brokoli është i pasur me fitokemikale, të cilat pastrojnë organizmin nga format helmuese të estrogjenit, i cili gjendet në ushqimin e përpunuar dhe në pesticide, e me konsumimin e tyre në organizëm shkaktojnë ndryshimet hormona ...

Read more

Ushqimet e dëshmuara për forcimin e imunitetit

Imuniteti është një parakusht për shëndet të mirë dhe jetë të gjatë, prandaj në qoftë se doni ta mbani atë të fortë, bëni ndryshime në mënyrën e të ushqyerit tuaj. Në kohën e tashme nuk është e lehtë për të ruajtur sistemin imunitar të shëndetshëm dhe të fortë. Ajri i papastër, ushqim jo i shëndetshëm dhe stresi i tepërt me siguri se lënë gjurmë. Si t’i ndihmojmë organizmit në këtë aspekt? Gjë e zgjuar ësht ...

Read more

10 ushqime që nuk ruhen në frigorifer

Ka disa ushqime që e kanë të nevojshme ruajtjen në frigorifer, pasi në të kundërt mund të thahen, vyshken, e madje edhe të prishen, por ka të tjera, të cilat ne shpesh gabojmë dhe i fusim në ftohësin tonë që kemi në shtëpi. Më poshtë po ju tregojmë 10 ushqime që nuk duhet t’i fusni në frigorifer: 1. Domatet - humbasin aromën 2. Borziloku - përthith erërat e ushqimeve të tjera 3. Patatet - amidoni ju kthehet ...

Read more

Ushqimet, të cilat largojnë lodhjen dhe dhurojnë energji

Mungesa e kaliumit, magnezit dhe hekurit shkakton plogështim të organizmit, por me përzgjedhjen e artikujve ushqimorë mund ta largoni lodhjen dhe të furnizoheni me energji Spinaqi dhe farat e kungullit Magnezi ngrit nivelin e energjisë, relakson muskujt dhe përmirëson gjumin. Nëse trupi ka mungesë të magnezit, shfaqet lodhja kronike. Zgjedhja më e mirë është spinaqi dhe farat e kungullit. Sasia e sugjeruar ...

Read more

Ecja, problemët me ecjen si dhe këpucet me taka të larta

“Sipas Shoqates Ortopedike Amerikane për Kyq dhe Këmbë, njerëzit bëjnë mesatarisht deri në 10.000 hapa në ditë. Përdorimi i këpuceve me taka të larta zhvendos forcen e trupit nga shputa deri tek majat e gishtërinjëve. Ekspertët tregojnë se këpucet me taka të larta me mbi 5cm e më shumë rrisin forcen stresuese në maje të shputes për 3-6 herë me shume se sa tek këpucet me taka me të ulta se 5cm. Si rezultat i ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top