Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Lajme nga Mjeksia (Page 5)

Si të largojmë gurët në veshka për vetëm 10 ditë me ndihmën e melit ?

Meli i artë është lloj drithi, i cili qëndron në krye të drithrave për nga ana shëndetsore.Meli është lloj drithi me kërcell të hollë e me gjethe si të grurit, që nxjerr sipër një kokë të mbushur me kokrra shumë të vogla. Eshtë shumë i pasur me minerale: magnez, kalium, fosfor, squfur, silic dhe hekur. Për shkak se është një nga drithërat pa gluten, preferohet shumë nga personat që kanë alergji në gluten. M ...

Read more

‘’4’’ Mënyra tjera përdorimi të Aspirinës

Aspirina një nga ilaqet me përdorim të shumtë jo vetëm që lehtëson dhembje të natyrave të ndryshme por njashtu ka dobi të tjera pak të njohura për shumë njerëz. Zvogëlon formimin e zbokthit (perhutit) Acidi salicilik të cilin e përmban, I cili është përbërës edhe I shumë shampove kundër zbokthit, aspirini ndihmon në luftën kundër këtyre fluskave të vogla të bardha monotone. Shtypni dy apo tre tablet aspirin ...

Read more

Pse qelizat nervore nuk ndahen ?

Qelizat që ndërtojnë organizmin tonë janë katër llojesh : epiteliale, lidhore, muskulore dhe nervore. Qelizat nervore përmbajnë një cilësi shumë karakteristike; ato te personat e rritur e humbin aftësinë e ndarjes (shumëzimit) dhe nuk mund të ripërtërihen. Prandaj nëse dëmtohen si pasojë e ndonjë sëmundje apo e lëndimit, ato nuk mund të kompensohen. Dr.Jusuf Izzudin (hulumtues bashkëkohor) na tregon arsyet ...

Read more

”8” Receta mjekuese nga arrat të cilat mundë ti përgatisni vetë

Këtë vjeshtë sigurohuni që të konsumoni arra. Janë thesar i vërtetë i shëndetit, plot me antioksidantë dhe përbërës ushqimorë. Mblidhini që sot, gjatë sezonës. Nga këto produkte ushqimore mundë të bëni përgatesa të shijshme kuzhine, por edhe preparate mjekuese të cilat do ruajnë shëndetin tuaj gjatë tërë vitit. Disa nga këto përgatesa mundë ti gatuani menjëherë, deri sa për disa të tjera duhet të prisni pra ...

Read more

Dallimi ndërmjet Cajit të Gjelbër dhe Cajit të Zi (ceulon tea) ?

Caji i zi dhe ai i gjelbër rrjedhin nga bima Cmellia sinesis. Në të dy rastet mblidhen sythet dhe gjethet nga shtresat e epërme të bimës. Atëherë ku qëndron dallimi ? Dallimi ndërtohet nga procesi i prodhimit, oksidimit dhe nga proqeset kimike të cilat pasojnë gjatë përgatitjes.   Caji i gjelbër Për tu prodhuar caji i gjelbër, gjethet mblidhen, thahen dhe pastaj përpunohen me anë të avullit (stil japon ...

Read more

Cfarë lloji mjalte të përdorim për ankesa të caktuara ?

Pyetja më e shpeshtë e përdoruesve të mjaltit është:''Cili lloj i mjaltës është më i mirë?'' Përgjigje nuk ka. Cdo mjaltë natyrale është i mirë dhe ka cilësi të nevojshme për largimin e ankesave të caktuara. Më poshtë do ju sjellim përshkrimin e llojheve të ndryshme të mjaltës dhe se për cfarë janë më të përshtatshme. Sa i përket kualitetit, mundë të sjellim një, të dhënë gati të panjohur - dëshmi se ju po ...

Read more

Koha që i duhet ushqimit të ndryshëm për tretje dhe disa këshilla shtesë

Me marrjen e produkteve të ndryshme ushqimore, organizmit i duhet kohë e caktuar për tretje e cila i zbërthen dhe absorbon (thithë) përbërësit e caktuar.  Koha e tretjes së ushqimit në lukth  30 min – lëngjet, sallatat, pemët, perimet 1-2 orë – uji, caji, kafja, kakao, supa, qumështi, vezët, orizi, peshk i zier i lumit, farat  2-3 orë – vezët e gatuara shumë, kajgana, peshku i zier tvrdo kuvana jaja, kajgan ...

Read more

Barnat, efektet e dëmshme, zavendësimi I tyre me ilaqe natyrale

Në këtë artikull do të sjellim për ju efektet anësore të barnave të cilat më së shumti I konsumoni, dhe do ju tregojmë cilin ilaq natyral mundë ta përdorni si zavendësim të sigurtë dhe efikas. Mendoni mirë para se të vendosni në gojë ndonjë tablet, kur problemin shëndetësor mundë ta zgjidhni me ndonjë bimë, e cila juve sigurt nuk do ju bëj dëm, dhe është e lirë përnga kostoja. Aspirin Efektet e padëshiruesh ...

Read more

Këtë gell duhet ta keni në shtëpi: Balsami nga Kalendula ilaq I mrekullueshëm

Nëse kujdeseni për shëndetin tuaj dhe të afërmëve tuaj, këtë yndyrë/gell detyrimisht duhet ta keni në shtëpi. Është i pazavendësueshëm. Gelli nga kumaku apo siq quhet ndryshe kalendula (Calendula Officinalis), e përgatitur sipas këtij recepti është univerzal. Përdoret si ilaq për qëllime të trajtimit të lëkurës. Është i njohur fakti që yndyra/gelli nga kalendula posedon veti antiseptike, antibakteriale dhe ...

Read more

Ilaq natural për kollin, laringitin , trakeitin dhe bronkitin

Kjo pije mundë të mjekoj edhe kollitjen më të komplikuar, të cilën mjeksia moderne vështirë se e mjekon. Zijeni një filxhan të madh (250ml) me qumësht. Lëreni të ftohet paksa. Pastaj shtojini një lugë të madhe me gjalp (puter) dhe një lugë të madhe mjaltë. Përzijeni mirë dhe shtojini një të verdhë veze të rrahur mirë dhe ¼ e lugës së mesme me sodë bikarbone (sodë buke). Ky është një ilaq popullor shumë efik ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top