Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Lajme nga Mjeksia (Page 3)

Sulltanët mjekoheshin me Hixhama

Hixhama (kupëzimi medicinal) terapi efektive ... Sulltan ABDULHAMIDIi II-të - i cili ishte njëri nga sulltanët e fundit të Perandorisë Osmane - kishte bërë kupëzimin medicinal (hixhama) për çrregullimin e gjumit nga i cili vuante. Përkthimi i fotos: Hixhama të cilën ia bënë Sulltan ABDULHAMID-it të II-të (i cili vuante nga insomnia/pagjumsia) - mundësoi që ai të flej gjumë rehatshëm. Përzgjodhi dhe përshtat ...

Read more

Një provë për të studiuar personalitetin

Bëhet fjalë për “provën e ngjyrës” të Max Luscher, e cila shumë shpejt gjeti një miratim të gjerë për vlerat e saj të besueshmërisë dhe të shpejtësisë, për shumëllojshmërinë dhe pasurinë e informacioneve që jep dhe për shumëllojshmërinë e madhe të zbatimeve që ka. Të tilla gjëra u vlejnë, në fakt, shkollave, zyrave me orientim profesional, qendrave të orientimeve etnologjike dhe spitaleve, qendrave të studi ...

Read more

Dushi i ngrohtë apo i ftohtë – cili është më i mirë?

Dëshironi ju dush të ngro htë – nën të cilin do të qëndroni derisa nuk fishkeni? Tretmani i këtillë relakson, mirëpo a është kjo zgjedhja më e mirë? Pavarësisht nga kjo se a dëshironi dush të ngrohtë apo të ftohtë, gjithsesi rekomandohet që para përfundimit të dushit të lëshoni ujë të ftohtë! Në këtë mënyrë poret mbyllen, pastaj lëkura mbrohet nga papastërtitë. Uji i ngrohtë është i mirë sepse hap poret dhe ...

Read more

Sëmundjet në zemër prekin më shumë ata që pinë birrë

Personat që pinë alkool në mënyrë të tepruar janë dy herë më të rrezikuar nga sulmi në zemër në dallim nga ata që konsumojnë sasinë e njëjtë, por gradualisht gjatë javës. Studimi është kryer me 10 mijë meshkuj të shëndetshëm të moshës midis 50 dhe 59 vjet në Belfast, ku gjithë alkooli pihet në fundjavë, dhe në disa rajone të Francës, ku konsumi varion, shkruajnë mediet britanike. Studiuesit për 10 vjet kanë ...

Read more

Dredhëzat parandalojnë zhvillimin e qelizave të kancerit

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se dredhëzat kanë aftësi për të parandaluar zhvillimin e qelizave të kancerit. G. Stouner dhe N. Seram, të cilët kanë studiuar ndikimin e ushqimit në zhvillimit e sëmundjeve onkologjike, kanë treguar se hulumtimet eksperimentale në dhjetë vjetët e fundit kanë ndihmuar në marrjen e fakteve të reja bindëse se dredhëzat ndihmojnë në parandalimin e paraqitjes së kancerit. Ata ...

Read more

Zbulohen efekte të reja të vajit të ullirit

Vaji i ullirit mund të jetë më i njohuri në botën shëndetësore për efektet positive që ka në zemër, për yndyrnat mbrojtëse kundër kancerit të gjirit, për shëndetin e trurit, për flokët, lëkurën dhe thonjtë. Ndërsa tani, tek vaji i pastër i ullirit është zbuluar një tjetër efekt mjaft i rëndësishëm, si forcimi i kockave, ta paktën kështu sugjeron një studim i ri. Një ekip studiuesish spanjoll morën për studi ...

Read more

Si shkatërrohet një qytetërim !?

Një Orientalist thotë: - Nëse doni të shkatërroni qytetërimin e një populli janë tre hapa që duhet realizuar : 1 / Rrënimi i familjes 2 / Rrënimi i arsimit. 3 / Rrënimi i modeleve dhe referencave. * Për të shkatërruar familjen: duhet zhduket roli (Nënë), bëre të ndihet e turpëruar nga të qenurit edukatore e shtëpisë "Amvise". * Mënyra për të shkatërruar arsimin: Përkushtoju (mësuesit), bëre atë të pa rëndës ...

Read more

Ju duhet të dini këtë para se të blini Ujë në shishe të plastikës

Kur të blini ujë në shishe të plastikes, ju duhet të jeni të sigurt qe nuk po e helmoni vetveten. Është shumë e thjesht, gjithçka qe duhet të bëni është qe të keni parasysh për një shenje qe në shumtën e rasteve është në fund të shishes por edhe në paketim nganjëherë. Sigurohuni qe të mos blini shishe qe mund të ju dëmtojnë, Ja se si të sigurohuni. PET apo PETE Do të thotë shishe për një përdorim. Këto shis ...

Read more

Ja sa rrezikojmë duke qëndruar ulur për një kohë të gjatë

Ne e dimë se të ndenjurit ulur është diçka shumë e keqe dhe shumica prej nesh intuitivisht duhet të ndihen fajtorë për këtë gjë.Por çfarë saktësisht shkon keq në trupin tonë? Ja cilat janë shpjegimet e katër ekspertëve të cilët analizojnë me detaje zinxhirin e problemeve nga koka deri te këmbët. Dëmtime të organeve Sëmundjet e zemrës Muskujt djegin më pak yndyrë dhe gjaku rrjedh shumë, shumë ngadalë gjatë q ...

Read more

Cila pjesë e ditës është më e përshtatshme për t’u marrë me sport?

Aktiviteti fizik nuk ka të njëjtin ndikim në organizëm sipas momentit të ditës kur e ushtroni. Personat që e ushtrojnë sportin në mëngjes nuk kanë të njëjtat efekte me ata që e ushtrojnë mbasdite apo në mbrëmje. Në mëngjes për të rënë në peshë Sipas një studimi amerikan, nëse bëni jogging pas zgjimit para se të hani mëngjesin, do të mësoheni më lehtë me ushtrimet fizike. Marrja me sport me stomakun bosh ndi ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top