Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Këshilla mjeksore (Page 6)

Do të flesh më mirë? Ha më shumë oriz!

Orizi ka një tregues glicemik më të lartë se i ushqimeve të tjera të pasura me karbohidrate, si makaronat apo buka, dhe rrit nivelin e një proteine që rregullon nivelin e serotoninës, të njohur si “hormoni i humorit të mirë” ku përfshihet dhe mekanizmi i fjetjes. Kjo është ajo çka është publikuar në revistën “Plos One”, ndërsa studimi është kryer nga Universiteti Mjekësor Kanazava, në Japoni. Studimi ka për ...

Read more

Specat e kuq, pse t’i përdorim në verë

Specat e kuq kanë vitaminë C me shumë se çdo ushqim tjetër. Vitamina C është tepër e nevojshme në verë, pasi ndihmon rigjenerimin e lëkurës. Ajo është e domosdoshme për formimin e kolagjenit i cili gjatë verës, nën rrezet e diellit, është më i ekspozuar të humbasë strukturën e tij dhe të vështirësojë elasticitetin e lëkurës duke nxjerrë në pah edhe deformime si celuliti. Sugjerime: • Speca të kuq në tenxher ...

Read more

Pi cigare , tymos ?

Pi cigare , tymos ? Po . Sa paketa në ditë ? Tre . Sa kushton njëra ? 5 euro. Sa kohe ke që pi ? Që 15 vjeç. Pra , nëse ti me të vërtetë ke tymosur që 15 vjeç , i bie që në muaj të shpenzosh 450 euro , e drejtë ? Po . Po a e ke menduar ndonjëherë që , 450 euro në muaj , për 15 vjet rrjesht , kanë kapur shifrën 81.000 euro , dhe nëse ti ti kishe hequr mënjanë në vend që t'i tymosje , tani do të kishe një Fer ...

Read more

Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë!

Rezultatet bazohen ne këtë lloj formule: (Gjatësia juaj – 100) – (10% x (Gjatësi – 100) =Pesha 1- Nese jeni e gjate 1.50cm, pesha juaj ideale = 45.0 kg. 2 -Nese jeni e gjate 1.51cm, pesha juaj ideale = 45.9 kg. 3- Nese jeni e gjate 1.52cm, pesha juaj ideale = 46.8 kg. 4- Nese jeni e gjate 1.53cm, pesha juaj ideale = 47.7 kg. 5- Nese jeni e gjate 1.54cm, pesha juaj ideale = 48.6 kg. 6- Nese jeni e gjate 1.55 ...

Read more

Pse hudhrën duhet ngrënë kur e kemi stomakun bosh ?

Hudhra ka efekt dezinfektues, antibacterial dhe fungicide, duke u krahasuar me antibiotikët më të mirë, por kur ta hani në stomakun bosh, efekti është shumë më i fortë! Hudhra gjithmonë përdoret dhe shpesh rekomandohet nga ekspertët për rritjen e imunitetit dhe përfitimeve tjera shëndetësore. Megjithatë, çka ndodhë nëse hani hudhër në stomakun bosh? Shkencëtarët kanë zbuluar se konsumi i hudhrës në stomakun ...

Read more

Ilaç shtëpiak me qepë të kuqe kundër kollës dhe bronkitit

Ky lëng shtëpiak nga qepa e kuqe do të ju ndihmojë që të liroheni nga kolla dhe të përmirësoni shëndetin e mushkërive. Shumë njerëz kanë probleme të ndryshme me mushkëritë, kurse më të shpeshta janë astma, bronkiti dhe forma të ndryshme të kollës. Problemet me mushkëritë mund të shkaktohen nga infeksione të ndryshme, alergji dhe me pierjen e duhanit. Ju paraqesim një lëng natyral kundër këtyre problemeve të ...

Read more

Hudhra mbron nga sulmi në zemër

Mrekullitë e hudhrës në profilaksi dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës janë të njohura qysh në lashtësi. Hudhra mbron nga ataku kardiak Hudhra ka këto veti për zemrën dhe enët e gjakut: Mrekullitë e hudhrës në profilaksi dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës janë të njohura qysh në lashtësi. Hudhra ka këto veti për zemrën dhe enët e gjakut: Holluese e gjakut. Hudhra ka fitonutrentë të cilët parandalojnë mpi ...

Read more

Receta Egjiptiane për shërim të hemorroideve

Recetë me përbërës natyral për shërimin  e hemorroideve. Përbërësit: 1 lugë gjelle mjaltë 10 gr propolis 50 ml vaj luledielli 50 gr dyllë blete Përgatitja: Përzieni mjaltin me propolisin fort derisa të krijohet një masë homogjene. Vendoseni në një kavanoz qelqi dhe mbajeni në frigorifer derisa të bëhet e fortë. Merrni një enë tjetër dhe në të hidhni vajin e lulediellit dhe dyllin e bletës. Lërini në tempera ...

Read more

Anemia, ”5” ushqime natyrore për të plotësuar mangësinë e hekurit

Bëhet fjalë për anemi në momentin kur në gjak zbulohet prania e qelizave të kuqe të gjakut, të cilat e kanë të pamundur për të transportuar një sasi të oksigjenit në indet e organizmit. Format ekzistuese të anemisë janë të ndryshme.   Shkaqet e anemisë Ndër shkaqet e anemisë mund të jenë mungesa e vitaminave dhe mineraleve, për shkak të një diete të varfër me hekur, acid folik, vitaminë B12 dhe vitamin ...

Read more

Aftet , ”6” mënyra natyrale për t’i shëruar

Aftet (stomatiti aftoz) janë lezione të zakonshme që paraqiten si inflamacion i mukozës në gojë. Nëse këto ulcera të vogla ndodhin shpesh, mund të jenë jashtëzakonisht të dhimbshme. Mund të përsëriten në mënyrë sporadike, por e rëndësishme është të përcaktohet shkaku i tyre, që mund të jetë një mangësi nutritive (vitamina B ose hekur), një intolerancë ushqimore, kimikatet në pastën e dhëmbëve, aditivët në u ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top