Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Këshilla mjeksore (Page 5)

Hedhja e kupave në mjekësinë Kineze

Hedhja e kupave është një formë e mjekësisë alternative kineze, ku kupat vendosen mbi lëkurë. Këto kupa me origjinë nga Lindja e Largët kanë mbi 5000 vjet që përdoren, por kohët e fundit kanë nisur të preferohen edhe nga njërëzit e famshëm. Kjo metodë përdoret prej mijëra vitesh për të shëruar të gjithë ata që kanë probleme me ftohjen apo dhe me shqetësime të tjera. Kupat i gjejmë në materiale të ndryshme. ...

Read more

Dushi i ngrohtë apo i ftohtë – cili është më i mirë?

Dëshironi ju dush të ngro htë – nën të cilin do të qëndroni derisa nuk fishkeni? Tretmani i këtillë relakson, mirëpo a është kjo zgjedhja më e mirë? Pavarësisht nga kjo se a dëshironi dush të ngrohtë apo të ftohtë, gjithsesi rekomandohet që para përfundimit të dushit të lëshoni ujë të ftohtë! Në këtë mënyrë poret mbyllen, pastaj lëkura mbrohet nga papastërtitë. Uji i ngrohtë është i mirë sepse hap poret dhe ...

Read more

Ushqimet që ndalojnë diarrenë e verës

Diarreja është një sinjal i dhënë nga trupi i cili përpiqet të shpëtojë sistemin nga një lëndë e rrezikshme. Çfarë mund të bëjmë për ta ndaluar sa më shpejt diarrenë në këto ditë të nxehta të verës? Përpiquni të qëndroni larg kurimit të diarresë me anë të ilaçeve të marra pa recetë dhe mundohuni të përgatisni zgjidhje natyrale për ndalimin e saj, thuhet në një lajm të botuar në revistën “Reader’s Digest”. L ...

Read more

Uthulla e mollës, shëruese nëse përdoret për çdo ditë

Uthulla e mollës e ul shtypjen e lartë të gjakut, ndihmon me rastin e sëmundjeve të fytit, tretjes së çrregulluar, metabolizmit dhe qarkullimit të dobët të gjakut dhe, gjithashtu e ruan linjën e trupit. * Kundër lodhjes kronike duhet përzier tri lugë të vogla me uthull molle me një filxhan me mjaltë dhe masa e fituar të vendoset në kavanoz. Çdo mbrëmje para fjetjes të konsumohen dy lugë të vogla të kësaj pë ...

Read more

E bardha e vezës, mjekues magjik për djegie!

Keshilla, si te veprojme ne raste djegiesh. E bardha e vezës, është një shërues magjik kundër djegieve! Një djalë i ri, po spërkaste lëndinën dhe shkurret e tij me pesticide dhe donte të kontrollonte përmbajtjen e barrelës për të parë se sa pesticide kishte në të. Ai e ngriti mbulesën dhe ndezi dritën. Avujt u ndezën në fytyrën e tij si zjarr dhe e ngulfatën atë. Ai kërceu nga vendi duke bërtitur. Një komsh ...

Read more

Sëmundjet në zemër prekin më shumë ata që pinë birrë

Personat që pinë alkool në mënyrë të tepruar janë dy herë më të rrezikuar nga sulmi në zemër në dallim nga ata që konsumojnë sasinë e njëjtë, por gradualisht gjatë javës. Studimi është kryer me 10 mijë meshkuj të shëndetshëm të moshës midis 50 dhe 59 vjet në Belfast, ku gjithë alkooli pihet në fundjavë, dhe në disa rajone të Francës, ku konsumi varion, shkruajnë mediet britanike. Studiuesit për 10 vjet kanë ...

Read more

Dhjetë shkaqet pse ke ndjenjë të lodhjes

Shkaku nr.1 :Gjumë i pamjaftueshëm Kjo gjë ka efekte negative në përqendrim dhe shëndet. Për adultet është e nevojshme të paktën 7- 8 orë gjumë cdo natë. E rëndësishme është vendosja e një programi të rregullt për gjumin. Një këshillë e thjeshtë, largoni Laptopin, celularin apo televizorin nga dhoma juaj e gjumit. Nëse këto masa nuk sjellin ndonjë përmirësim atëherë kërkoni ndihmën e mjekut specialist për n ...

Read more

Mos e shkundni fëmijën, mund të jetë e dëmshme

Specialistët theksojnë se tronditja e fortë e fëmijëve të vegjël, nën moshën dy vjeçare shkaton dëmtime në tru, të cilat mund të shkojnë deri në vdekje. Ndoshta është një koncept i huaj për ju, por specialistët pohojnë se shkundja apo tronditja e fëmijëve të vegjël mund të shkaktojë dëme të pariparueshme në tru, madje mund të përfundojë dhe me vdekje. Fëmija mund të qajë për një kohë të gjatë, tregohuni të ...

Read more

Çaji nga hithi

Me siguri se shumica prej nesh frikësohemi nga hithrat, por ja qe ato janë shume te dobishme për organizmin e njeriut. Përdorimi i kësaj bime gjatë periudhës së pranverës ndihmon në pastrimin e gjakut dhe te të sëmurët me anemi. Këshillohet që gjatë kësaj kohe të konsumohet sa më shpesh bima e hithrës në formë sallate ose dhe e gatuar në supë ose byrek. Gjithashtu, mund të pihen 3 gota çaj në ditë nga kjo b ...

Read more

Efektet e duhanit te fëmijët që rriten në prani të tij

Shkencëtarët kanë vendosur lidhjen midis duhanit që pihet në prani të fëmijëve dhe sëmundjeve të frymëmarrjes kur ata rriten. Një studim i paraqitur pranë Shoqatës Amerikane të Kraharorit thotë se fëmijët nuk i tejkalojnë dëmet e shkaktuara nga tymi i duhanit, ndërsa rriten. Autorët vëzhguan rreth 400 persona nga fëmijëria deri në moshën e hershme madhore, dhe zbuluan se ekspozimi ndaj tymit të duhanit në f ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top