Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Këshilla mjeksore (Page 4)

Ramazani dhe sistemi kardiovaskular

Tre efektet madhore janë: Efekti anti-lipidemik Efekti anti-artitmik Efekti anti-hipertensiv Sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për mbi 40 % të vdekjeve.  Kjo duhet të jetë alarm për ty! Ne shokohemi kur degjojmë se kanë vdekur në një aksident me aeroplan 200 veta, por harrojmë që me mijëra veta vdesin nga sëmundjet e zemrës për çdo ditë. Sëmundjet nga zemra dhe enët e gjakut, nuk janë vetëm epdidem ...

Read more

Agjërimi të largon nga shprehitë e këqija?

A pini kafe? Pini duhan? Pini alkool? Çfarë ushqime pa vitamina dhe pa minerale po konsumoni? Keni vullnet të dobët apo të fuqishëm? Kush është bosi i trupit tënd? Shprehitë tua? Apo mendja juaj kontrollon apetitet tuaja? Kujtoja vetes se mishi i trupit tënd është memec dhe nuk mendon as nuk flet për ty. Vetëm me mendime pozitive mund të tejkalosh këto shprehi të këqija. Nëse dëshiron të ndjehesh i ri, i fo ...

Read more

Ramazani shton kujdesin ndaj rrezikut të kripës

E përdorë kripën në ushqime për shije shtesë? Pergjigja juaj eshte, Po. Por sa sasi e kripës është e mjaftueshme për trupin tonë? Pergjigja juaj me siguri është 'Nuk e di'. Kripa nuk është  ushqim! Andaj nuk duhet menduar se deri sa ka Natrium, apo Klor e gjëra të tilla, ejani tani ta marrim pa kontrollë. Kripa nuk ka vlera ushqimore. S’ka vitamina, s’ka minerale organike, s’ka asnjë lloj vlere ushqimore. P ...

Read more

Agjërimi mobilizon energjinë – mbledh Forcat vitale

  Le ta shpjegojmë. Ne hajmë bukë dhe ajo kalon përgjatë trupit, bëhet e përtypur, tretur, thithet dhe në fund produktet e dëmshme largohen. Ne kemi kater organe kryesore të eliminimit: zorrët, veshkët, mushkërite dhe lëkurën. Për të funksionuar është rregull që organizmi të ketë rezerva të gatshme të energjisë. Dhe duhen forca të shumta vitale për ta kaluar ushqimin përmes tubit të gjatë 9 metra nga g ...

Read more

Agjërimi racional mundëson ripërtrirje mentale

Servis i imanit dhe trupit tonë është Ramazani. Është gabim të mendohet se sa më gjatë që agjëron aq më mirë do kurohesh, kjo nuk është në përputhje me udhëzimet profetike, sepse në fund të Ramzanit jemi të urdhëruar në formë të prerë të nderpritet agjërimi dhe festohet fitër apo kurban Bajrami. Poashtu para se të agjërosh, hulumtimet shkencore tregojnë që duhet mundësuar trupit tënd që shume gradualisht të ...

Read more

Noti është shëndet

Noti është një ushtrim i madh kardio (i zemrës), jo vetëm për të theksuar nyjet dhe për tu aktivizuar i gjithë trupi por edhe për djegien e kalorive. Noti është një ushtrim i madh kardio, jo vetëm për të theksuar nyjet dhe për tu aktivizuar i gjithë trupi por edhe për djegien e kalorive. Noti gjithashtu është diqka që e aktivizon dhe tërheq gjithë trupin tuaj – kjo është diçka që aktivitetet tjera normale n ...

Read more

Zemërimi ju sjell infarkt

Në çaste hidhërimi, inati, zemra nis të rrahë më fort , tensioni rritet, koronariet shtrëngohen dhe rritet probabiliteti i thyerjes së pllakave aterosklerotike të mbushura me kolesterol, një ndër shkaktarët kryesorë të infarkteve. Tek disa persona diçka e tillë ndodhë disa ditë pas zemërimit të tepruar tek të tjerë që në atë çast.   Mjafton një zënkë në familje , një keqkuptim në punë apo një situatë e ...

Read more

Receta që mbron nga kanceri dhe tumoret

Kjo recetë ua mban kancerin apo disa forma të tumoreve larg trupit tuaj. Përzieni këto përbërës që të përfitoni efektet maksimale nga kjo recetë. Merrni një të katërtën e lugës së çajit pluhur turmerik, një të katërtën e lugës së çajit me vaj ulliri dhe shtoni pak piper të zi. Përziejini mirë, dhe më pas këtë përmbajtje mund ta përdorni në sallatat tuaja si salcë ose si shtesë në vaktet tuaja ushqimore apo ...

Read more

Recetë shtëpie për pastrimin e veshëve

Mënyra më e mirë për largimin e dyllit dhe infeksioneve nga veshët është kombinimi i uthullës së bardhë dhe alkoolit medicinal. Kjo recetë natyrale jep rezultate shumë më të mira se sa preparetet që blehen nëpër barnatore. Në shumicën e preparatave që blehen ka alkool isopropol që pastron dhe than veshët. Uthulla ka efektet e një antibiotiku me efekte anti-mikrobe që lufton infeksionet ndërsa kur kombinohet ...

Read more

Namazi i personit që vuan nga sëmundja

Të sëmurit bëjnë pjesë në grupet të cilët janë të arsyetuar nga falja e Namazit në formën e plotë të tij. Ndërsa në asnjë mënyrë nuk bie Namazi si obligim nga i sëmuri. Thotë Allahu (subhanehu ue teala): “Allahu nuk ngarkon dikë përtej mundësisë”. (el Bekare 286) Poashtu thotë: “Allahu don që t’ua lehtësojë dhe nuk don t’jua vështirsojë”. (el Bekare 185) Dhe thotë: “Keni frikë Allahun sa të keni mundësi”. ( ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top