Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Këshilla mjeksore (Page 21)

Unë jam mjek, kujt ti kërkoj falje !!?

Më thoni, kujt duhet ti kërkoj falje për këtë? Në këtë cmenduri të përgjithshme, në një sistem të vlerave të crregulluara, kujt ti arsyetohem për këtë titull nderi? E di që edhe kështu krejt cfarë do mundë të thoja, pa marrë parasysh sa shumë e vërtetë është, do dukej si fjalë e zbrazët për netët pa gjumë, për mijëra faqe të lexuara librash, për kohën që më nuk mundë ta kthej. Mjekësia ishte zgjedhja ime, d ...

Read more

Nëse mendon se duhani është …!!!

Nëse mendon se duhani është hallall (i lejuar): - atëherë përse nuk thua bismilah kur fillon te pish? - përse nuk thua elhamdulilah kur mbaron së piri? Nëse mendon se cigarja është mirësi prej Allahut: - atëherë përse e fik atë me këpucë? Nëse mendon se është e zakonshme: - atëherë përse nuk e pi përpara prindërve Nëse mendon se pirja ë duhanit është një kënaqësi e veçantë: - atëherë përse nuk ua mëson fëmi ...

Read more

HIXHAMJA NE PRANVERE !

Me ardhjen e pranveres gjithcka ndryshon. Te gjitha kafshet dalin nga pergjumja e dimrit dhe lulet celin sythet e tyre. Gjelberimi mbulon gjithcka. Nis nje jete tjeter plot zhvillim e ndryshim. Pemet krasiten nga deget e teperta per tu forcuar dhe per ti dhene zhvillim frutave te tyre. Keshte ndodh dhe ne trupin e njeriut ne pranvere trupi peson disa ndryshime te cilat jane te rendesishme per te. Ne kete ko ...

Read more

Merre një hap shtesë – Rishiko mënyrën si cëndron ulur ! 

Cëndrimi ulur shtohet vazhdimishtë pa marrë parasysh nëse është në tavoline apo në automjet. Cëndrimi në një pozitë 135 °(shkallë) jep më pak sforcim në shpindë se sa cëndrimi kërrysur apo drejtë. Cëndrimi drejtë në karrike është e dëmshme për shpindë. Në vend të kësaj ju duhet të qëndroni pjerrët në karrike në një kënd prej 135 ° (shkallë). Përktheu dhe përshtati: Dr.med. Abdurrezak, Preshevë. - SHPERNDAJE ...

Read more

PËR PASTRIMIN E MUSHKËRIVE !?

Vlohet një gotë qumësht, në një enë tjetër vlohet një gotë ujë, përzihen të dyja uji dhe qumështi dhe thithë avullin për dhjetë minuta. E përsëritë për dhjetë ditë dhe shiko rezultatin. Janë te lutur ta provojnë duhanpirësit dhe të shohin rezultatin. Thuhet që çon në neveritjen dhe lënien e duhanit... ...

Read more

Mjaltë dhe kanellë për rënie në peshë dhe detoksikim !??

Përbërësit: Një lugë e mesme me kanellë organike në një gotë me ujë të vluar. Përzieje për 15 min. Kur uji të ftohet hidhni edhe një lugë të madhe me mjaltë organike. Konsumoni gjysmë gote në mëngjes në stomak bosh dhe gjysmë gotë 45 min pas darke. Përdoreni këtë recete për 1 muaj rradhazi. Përktheu dhe përshtati: Dr.med. Abdurrezak, Preshevë. - SHPERNDAJE - ...

Read more

• Kujdes !! Kujdes !!

Një levizje e këtille luhatëse si mënyre argëtimi ndaj fëmiut tuaj, mundë të shkaketoj tek femijët tuaj cvendosje (DISLOKACION) apo ckolitje (SUBLUKSACION) të kockave të berrylit nga vendi i tyre. Këshille nga: Dr.med. Abdurrezak __________________________________________ Vizito faqen: www.mjekumusliman.com • Shperndaje • ...

Read more

Cila është metoda më e mirë e kryerjes së nevojës fiziologjike?

A keni menduar se ndoshta ju veproni gabimishtë !?? Në fund doli se civilizimi Perëndimorë ka kryer nevojën në mënyrë të gabuar për gjenerata me rradhë. Bazuar në shkencëtarët e Univerzitetit të Stanfordit, Klinika e dyshemesë së Pelvikut, ne do duhej të qëndronim galic, dhe jo të ulemi (e cila edhe është shumë e kuptueshme nëse përkujton se cfarë tradite kanë pasur të parët tanë sa i përket adeteve të nevo ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top