Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Këshilla mjeksore (Page 2)

Çfarë duhet të hani për imunitet të dobët ?

Imuniteti është parakusht për shëndet të mirë dhe kur dëshironi ta mbani të fortë, bëni ndryshime në dietën tuaj. Ajri i ndotur, ushqimi jo i shëndetshëm dhe stresi i tepërt lënë shenja mbi të gjithë ne. Andaj si të ndihmoni vehten? Mënyra më e mençur është në mënyrë natyrale – me ushqim. Ekspertët i rekomandojnë këto ushqime, të cilat kanë treguar se e përforcojnë imunitetin. Arrat Ju mjaftojnë 4-5 arra br ...

Read more

Ujë me mjaltë – Ja çfarë përfiton shëndeti juaj

Ndoshta ju keni dëgjuar ndonjëherë për përfitimet e të ngrënit mjaltë, por ju a e dini se çfarë ndodh nëse ju pini ujë me mjaltë me trupin tuaj? Mjalti është njëra nga ushqimet më të shëndetshme në planet, por aftësitë shëruese të mjaltit kur e përziejmë me ujë dhe e pini esëll, pra në bark të thatë ka efekt të mirë. Udhëzimet për ujë me mjaltë: Një gotë me ujë të ngrohtë Një lugë gjelle me mjaltë Pastron m ...

Read more

Vuani nga kapsllëku ? – Ja çfarë duhet të bëni …

Kapsllëku është një simptomë dhe jo një sëmundje. Ai mund të shkaktohet nga shumë faktorë të ndryshëm. Disa prej shkaqeve më të zakonshme të kapsllëkut janë, ushqimi i dobët, abuzimi me laksativ, shtatzënia, çrregullimet hormonale, hemorroidet etj. Ilaçi më i mirë që këshillohet për të kuruar këtë simptomë është ai i përbërë prej frutave, pra gjendet në natyrë. Zgjidhja më e mirë për problemin e kapsllëkut ...

Read more

Si ti trajtoni hemoroidet me hudhër dhe vaj ulliri ?

Merrni një thelb hudhër dhe shpojeni në 24 vrima më shumë apo më pak me gjilpërë sterile.  Pastaj zhyteni në vaj ulliri dhe lëreni të qëndroj në të për 24 orë. Këtë thelb hudhre pastaj e vendosni brenda anusit (vrimës së pasme) natën dhe flini. Te nesërmen në mëngjes, do ta nxirrni jashtë me ndihmën e jashtëqitjeve tuaja. (Tek shtatëzenat paraprakisht duhet bërë një konsulte me gjinekologun para përdorimit ...

Read more

Shpenzoni shumë kohë në telefonin tuaj? Ja si ndien fëmijët tuaj për këtë

Këto shifra që do sjellim na tregojnë se si telefonat ndikojn në marrëdhëniet njerëzore Një studim global zbuloi që fëmijët ndjehen të parëndësishëm kur prindërit e tyre kalojnë shumë kohë në telefonat e tyre celular. Anketa është bërë nga kompania Teknologjike AVG dhe janë përgjigjur më shumë se 6.000 fëmijë të moshës 8 deri 13-vjeç nga Brazili, Australia, Kanadaja, Franca, Britania e Madhe, Gjermania, Rep ...

Read more

A po bënë Sapuni Antibakterial më shumë dëm sesa mirë?

Triclosan që gjendet në sapunet antibakteriale, është ndaluar në një shtet të SHBA-së. Hulumtimet tregojnë se përdorimi i sapunit antibakterial ndryshon përbërjen dhe popullatën e bakterieve në lëkurë, kjo në fakt mund të nxit më shumë shqetësime shëndetësore - në veçanti te fëmijët. "Në një farë mënyre, përmes marketingut ose keqinformimit, ne jemi mësuar të besojmë se në qoftë se ne shpëtojm prej bakterev ...

Read more

Përfitime shëndetësore nga namazi sipas të dhënave shkencore /Foto/

Namazi është urdhër i All-llahut për çdo musliman e muslimane. Në urdhrat e Zotit ka shumë urti e ka shumë dobi. Padyshim se edhe në ndalesat e Tij ka shumë dëme. Një pjesë e këtyre dobive dhe dëmeve sot janë vërtetuar nga specialistët. Islami i ka kushtuar një rëndësi të posaçme ruajtjes së shëndetit të njeriut ,një gjë të tillë që nuk ia ka kushtuar asnjë fe. Feja jonë, namazin që është prej ibadeteve më ...

Read more

Ngrirja e produkteve të qumështit

Edhe produktet e qumështit mund të ngrihen, dhe kryesisht të mos e ndryshojnë teksturën dhe shijen. Zbuloni se cilat janë truket për ngrirje të duhur të produkteve të qumështit. Në këtë mënyrë do ta zgjasni afatin e qumështit, djathit dhe produkteve të tjera, por disa prej tyre nuk ka kuptim të ngrihen, sepse pas shkrirjes nuk do ta kenë të njëjtën shije. Qumështi Ai reagon mjaft mirë ndaj ngrirjes. Atë mun ...

Read more

Filizat e grurit kundër depresionit

Filizat e grurit janë përlot me enzima të çmuara, vitamina dhe mikroelemente. Përgatitja Grurin e pastruar e vendosni në ujë të pastër dhe atë në një të tretën e kavanozit,e dy të tretat mbusheni me ujë. Kavanozin e mbyllni mirë dhe e lini të qëndrojë për 12-24 orë. Pas një kohe ujin mos e hidhni por e pini, sepse është përplot me minerale dhe vitamina. Kjo masë e fituar mund të ruhet në frigorifer për 4 di ...

Read more

Krundet e grurit janë ilaçi më i mirë për tretje

Krundet e grurit janë ushqim i shijshëm dhe kualitativ. Janë të pasura me fibra, celulozë, hekur, fosfor, magnez dhe vitamina. Përparësitë në ushqim Krundet e grurit përmbajnë 43 deri 44 për qind të fibrave bimore, më së shumti celulozë. Fibrat dietale duhet të jenë pjesë përbërëse e ushqimit sepse dhurojnë efekte të dobishme për shëndetin, si: • Normalizojnë punën dhe shëndetin e zorrëve, janë të dobishme ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top