Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Këshilla mjeksore

Arsye të dëshmuara shkencërisht pse duhet të flisni më pak !

Heshtja ndihmon në rigjenerimin e qelizave të trurit Sipas një studimit të vitit 2013 rreth ndikimit të zhurmave të ndryshme në minj, dy orë heshtje në ditë kishin ndihmuar në krijimin e qelizave të reja në hipokampus, zonë e trurit që është përgjegjësi për aftësitë e mësimit, kujtesës dhe emocioneve Heshtja i bën njerëzit më kreativ Truri i njeriut është aktiv edhe kur trupi është duke pushuar. Gjatë orëve ...

Read more

Si të shpëtoni nga thonjtë e futur në mish të gishtit të këmbës

Futja e thonjve të rritur të këmbës në mish është jo vetëm e bezdisshme, por ndonjëherë përkeqësohet aq shumë sa kërkon ndërhyrje kirurgjikale. Kjo jo vetëm prej dhimbjes së madhe por edhe sepse e bën të pamundur ecjen. Rritja e thonjve në mish bëhet kur një thua fillon të rritet në lëkurë në formë të lakuar. Kjo lloj rritje irriton lëkurën duke shkaktuar skuqje, butësi në prekje si dhe ënjtje. Në disa rast ...

Read more

Ecja, mjekësi në vete

Shumica e njerëzve shpenzojnë çdo ditë shumë kohë ulur. Kjo përbën faktor rreziku për sëmundje të ndryshme, nga kanceri deri tek problemet me qarkullimin e gjakut. Por kura është e lehtë: qëndrimi në këmbë dhe duke bërë disa hapa më shumë mund të zvogëlojë rreziqet shëndetësore që sjell qëndrimi ulur. Michelle Baxter vuan nga dhimbje kronike në muskuj dhe kyçe. Qëndrimi në këmbë përballë tryezës së punës ia ...

Read more

”10” Dhembje trupore që shfaqin gjendje të ndryshme emcionale

Dhimbja e kokës – Mund të shkaktohet nga stresi i ditës. Mundohuni të qetësoheni dhe të merreni me aktivitete relaksimi. Dhimbja e qafës – Nëse keni dhimbje në qafë mund të keni probleme me faljen e dikujt që ju ka lënduar apo dëmtuar, por mund të jetë edhe problem me faljen e vetes suaj, për një veprim të gabuar që keni bërë. Dhimbje në supe– Mund të jetë faktor tregues se jeni duke mbajtur një barrë të ma ...

Read more

Hudhra Ilaçi i fortë natyral kundër infeksioneve

Ky preparat natyral përdoret kundër shumë sëmundjeve dhe infeksioneve. Hudhra posedon veti të jashtëzakonshme shëruese dhe do të ishte mirë që të gjendet në tryezën tuaj sa më shpesh. Po ashtu, pos gjellëve, mund ta përdorni edhe si përbërës i preparateve natyrale. Preparati nga vaji i ullirit dhe hudhra mund të përdoret kundër inflamacioneve të shumta, infeksioneve, humbjes së flokëve, akneve … Përbërësit: ...

Read more

Nëse e lani fytyrën me uthull molle,rezultatet janë të mahnitshme

Uthulla e molles është një nga produktet më të mira për lëkurën. Aplikimi i saj në trajtimet e lëkurës po bëhet gjithnjë e më popullor, për shkak të rezultateve pozitive që i jep lëkurës, si dhe çmimit shumë të ulët të saj, krahasuar me produktet që japin efekte të ngjashme. Përbërësit e uthullës së mollës kanë veti anti-fungale dhe antibakteriale, dhe kjo është arsyeja pse parandalojnë aknet dhe infeksione ...

Read more

Hiqeni kolesterolin nga enët e gjakut për vetëm 40 ditë!

Shprehitë e këqija të të ushqyerit, mungesa e ushtrimeve fizike dhe stili jo i shëndetshëm i të jetuarit kontribuojnë në bllokimin e enëve tuaja të gjakut. Me siguri nuk dëshironi që kolesteroli të mblidhet në muret e enëve tuaja të gjakut. Kjo për shkak se mund të çojë deri te shtypja e lartë e gjakut, e cila mund t’ju rrezikojë që të vuani nga ndonjë sëmundje e zemrës, të pësoni sulm në zemër dhe në tru! ...

Read more

Pse duhet të dini grupin tuaj të gjakut?

Bisedë me dy ekspertë të kësaj çështje për rëndësinë e të diturit të grupit të gjakut, dhe ja disa arsye se pse duhet të dini se cilit grup i takoni. Ju jep pasqyrë më të thellë për gjenetikën tuaj Kur e dini se cilit grup të gjakut i takoni, keni ide më tepër se si reagon trupi juaj ndaj ushqimeve të caktuara, e dini se ndaj cilave sëmundje jeni e dobët, si reagoni natyrshëm ndaj stresit, si plakeni dhe sh ...

Read more

Lëng limoni me sodë buke, përfitime të mëdha shëndetësore

Kjo recetë besohet se ka shpëtuar mijëra jetë! Lëngu i limonit me sodën e bukës janë një kombinim i fuqishëm i cili shpëton mijëra jetë çdo vjet. Që nga viti 1970, vetitë mjekësore të limonit kanë qenë temë studimi në më shumë se 20 laboratorë, të cilët e kanë konfirmuar se limoni është mjaft përfitues në shkatërrimin e qelizave të kancerit. Plus, kjo recetë besohet se është 10,000 herë më e fuqishme se kim ...

Read more

Kos dhe kanellë kundër diabetit

Diabeti është një gjendje shëndetësore serioze i cili po nuk u trajtua, mund të çoj në sëmundjet e zemrës, verbëri, mosfunksionim veshkash dhe komplikime të tjera që rrezikojnë jetën. Vitet e fundit diabeti është bërë një nga sëmundjet më të frikshme, me tendencë të lartë për të prekur edhe moshat e reja. Mosushqyerja në mënyrën e duhur, ushqimet me hormone, jeta sedentare, si dhe një mori arsyesh të tjera, ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top