Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Articles posted by MjekuM (Page 6)
MjekuM

Number of Entries : 448

Fiqtë e thatë për diabetikët, kundër anemisë, për osteoporozë

Fiqtë e thatë janë meze e shijshme, por edhe e shëndetshme. Fiku i thatë është një burim i shkëlqyer i mineraleve, si kalciumi, bakri, kaliumi, mangani, hekuri, seleni dhe zinku. Ai përmban kalcium më shumë se qumështi i lopës. Me konsumin e 100 gramëve fiq të thatë do të merrni 640 mg kalium, 162 mg kalcium, 2.03 mg hekur dhe 232 mg kalium. Kaliumi është një komponent i rëndësishëm i qelizave dhe lëngjeve ...

Read more

Ngrirja e produkteve të qumështit

Edhe produktet e qumështit mund të ngrihen, dhe kryesisht të mos e ndryshojnë teksturën dhe shijen. Zbuloni se cilat janë truket për ngrirje të duhur të produkteve të qumështit. Në këtë mënyrë do ta zgjasni afatin e qumështit, djathit dhe produkteve të tjera, por disa prej tyre nuk ka kuptim të ngrihen, sepse pas shkrirjes nuk do ta kenë të njëjtën shije. Qumështi Ai reagon mjaft mirë ndaj ngrirjes. Atë mun ...

Read more

Filizat e grurit kundër depresionit

Filizat e grurit janë përlot me enzima të çmuara, vitamina dhe mikroelemente. Përgatitja Grurin e pastruar e vendosni në ujë të pastër dhe atë në një të tretën e kavanozit,e dy të tretat mbusheni me ujë. Kavanozin e mbyllni mirë dhe e lini të qëndrojë për 12-24 orë. Pas një kohe ujin mos e hidhni por e pini, sepse është përplot me minerale dhe vitamina. Kjo masë e fituar mund të ruhet në frigorifer për 4 di ...

Read more

Krundet e grurit janë ilaçi më i mirë për tretje

Krundet e grurit janë ushqim i shijshëm dhe kualitativ. Janë të pasura me fibra, celulozë, hekur, fosfor, magnez dhe vitamina. Përparësitë në ushqim Krundet e grurit përmbajnë 43 deri 44 për qind të fibrave bimore, më së shumti celulozë. Fibrat dietale duhet të jenë pjesë përbërëse e ushqimit sepse dhurojnë efekte të dobishme për shëndetin, si: • Normalizojnë punën dhe shëndetin e zorrëve, janë të dobishme ...

Read more

Lëngu i rrushit, shërues universal

Krahas veçorive që përmendëm më sipër, lëngu i rrushit ka edhe shumë veçori të pazbuluara akoma. Specialistët mendojnë se me anë të vitaminave dhe mineraleve që përmban lëngu i rrushit të mbron nga sëmundjet e zemrës dhe kancerit. I pasur me vitaminat A, B dhe C, kalium dhe hekur, lëngu i rrushit shton rezistencën e trupit ndaj sëmundjeve. Krahas veçorive të njohura përbërësit antioksidues të tij pengojnë k ...

Read more

Farat e lulediellit, dhe të mirat e tyre

Farat e lulediellit janë ndoshta më të njohura nga të gjitha farat ushqimore,ato mund të hahen të papërpunuara, të pjekura ose përdoren për shije të ndryshme gatimesh. Pavarësisht nga kjo, shumë njerëz janë të panjohur me të mirat e të ngrënit fara luledielli. Shkurtimisht po japim vetitë e tyre të cilat janë njëburim i fuqishëm e i pasur me vitamina e minerale. Një burim i pasur me Vitamina E Vitamina E ës ...

Read more

Sunetet (veprimet, sjelljet) e Fitër Bajramit

Së pari e lus Allahun ashtu siç na mundësoi që ta arrijmë muajin e Ramazanit dhe na ndihmoi në agjërimin e tij, të na i pranon të gjitha adhurimet tona se Ai me të vërtetë është Bujar dhe Fisnik. Prej çështjeve që e meritojnë t'i rikujtojmë gjatë përfundimit të këtij muaji të bekuar janë edhe dispozitat e namazit të Bajramit dhe ajo se çka duhet ta vepron një musliman ditën e Bajramit prej syneteve të Muham ...

Read more

Si të vlerësojmë dhe ruajmë veten pas muajit Ramazan ?

Falënderimet i takojnë Allahut xhele shenuhu Zotit të botëve kurse salavatet dhe selamet qofshin mbi Muhamedin salallahu alejhi ue selem, pejgamberin më fisnik ndaj pejgamberëve tjerë dhe të të dërguarve tjerë, udhëheqësin e fytyrave të ndritura ditën e gjykimit, mbi shokët e tij dhe mbi gjithë ata që e ndjekin rrugën e tij deri në ditën e gjykimit, e në vijim: E lusim Allahun e madhëruar të na i pranon vep ...

Read more

Nëse nuk jipen fitrat me kohë a pranohen si fitër, apo si lëmoshë e rëndomtë?

Pyetja: SELAM ALEJKUM Jetoj ne nje vend te huaj te evropes e me shqetson fakti se vitin e kaluar nuk kam pas mundesi me dhan vitrat me koh po i kam ruajtur parat dhe kur shkova per pushime ne Kosove ato para ja dhash nje te varfuri qe ishte edhe i semuar ne njetin e bere per vitra e po a shtu edhe kete vite nuk po kam mundesi se ketu ku jam nuk njoh shume njerez dhe nuk po di kujt te ja jap vitrat a bene me ...

Read more

Në fund të Ramazanin – Zeqati i fitrave (vitrave)

Një prej adhurimeve që ua detyroi Allahu muslimanëve në këtë muaj të bekuar është edhe nxjerrja e zeqatit të fitrave. Allahu këtë adhurim e ligjësoi për agjëruesin që të jetë pastrim i shpirtit nga mëkatet dhe të jetë pastrim i agjëruesit nga ajo që ia pakësoi sevapet e agjërimit si ofendimi, sharja, përgojimi, etj, dhe të jetë ndihmë për të varfrit dhe të mjerët. Nxjerrja e zeqatit të fitrave është paraqit ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top