Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Articles posted by MjekuM (Page 3)
MjekuM

Number of Entries : 448

Piperi i zi, jeshil, i kuq, i bardhë , i përzier dhe dobitë

Fjala “piper” vjen nga sanskritishtja dhe do të thotë “kokrra të kuqe”. Bima mëmë është në të vërtetë një pemë me origjinë tropikale dhe frutat janë kokrrat e saj, të cilat marrin një ngjyrë të kuqe të bukur kur piqen. Për të përgatitur pluhurin që arrin në tryezat tona, kokrrat korren ende të gjelbra dhe pastaj thahen në diell. Pas nja 10 ditësh nxihen dhe bëhet ai që quhet piperi i zi. Veç tij në treg gje ...

Read more

Gështenja për të mirën e shëndetit

Ka shumë arsye që ta hamë gështenjën, përkujtojnë nutricionistët. Frutat aromatike me mbështjellës të fortë me ngjyrë kafe të errët janë burim i shkëlqyeshëm i mineraleve, vitaminave dhe fibrave, dhe përveç kësaj kanë me pak kalori dhe yndyra sesa frutat e tjera arrore. Frutat arrore janë: arra, lajthia, bajamja dhe gështenja. Gështenja mund të jetë e pjekur, e zier, në forme të puresë, në torta, ëmbëlsira ...

Read more

Çfarë duhet të hani për imunitet të dobët ?

Imuniteti është parakusht për shëndet të mirë dhe kur dëshironi ta mbani të fortë, bëni ndryshime në dietën tuaj. Ajri i ndotur, ushqimi jo i shëndetshëm dhe stresi i tepërt lënë shenja mbi të gjithë ne. Andaj si të ndihmoni vehten? Mënyra më e mençur është në mënyrë natyrale – me ushqim. Ekspertët i rekomandojnë këto ushqime, të cilat kanë treguar se e përforcojnë imunitetin. Arrat Ju mjaftojnë 4-5 arra br ...

Read more

Frutat e thata të shijshme dhe të pasura me vitamina e minerale

Frutat e thata janë burim vitaminash dhe mineralesh, prandaj është e gabuar ideja se frutat e thata ju shëndoshin. Përveçse të mira në shije, frutat e thata janë shumë  të shëndetshme për organizmin. Nëse jeni duke mbajtur dietë, fëstekët janë zgjedhja më e mirë, sepse sipas dietologëve, fëstëkët janë frutat e thata që dobësojnë më shumë, ku një kokërr nuk ka më shumë se 4 kalori . Për të shuar urinë këshil ...

Read more

Dieta për përmirësim të trurit, memorie dhe kujtesë

Ekziston një dietë e cila ndikon në stimulimin e trurit dhe përmirëson memorien dhe të mësuarit. Për të pasur një dietë të tillë është e rëndësishme që të keni speca djegës, majdanoz, trumzë dhe kamomil. Bimët dhe erëzat përmbajnë nivele të larta të përbërësit apigjeninë, i cili përmirëson formimin e neuroneve dhe forcon lidhjet midis qelizave nervore. Shkencëtarët brazilianë thonë se apigjenina, pjesë e nj ...

Read more

Ju këshilloj për pesë gjëra

Ju këshilloj për pesë gjëra: 1. nëse ju bëhet dëm, mos u bëni dëm të tjerëve; 2. nëse ju tradhtojnë, mos tradhtoni askënd; 3. nëse ju quajnë gënjeshtar, mos u tërboni; 4. nëse ju lavdërojnë, mos u ngazëlleni; 5. nëse ju kritikojnë, mos u shqetësoni dhe mendoni çfarë është thënë në kritikën ndaj jush: nëse e gjeni në vete atë për të cilën jeni kritikuar, atëherë ju jeni duke u nënçmuar në sytë e Zotit; nëse ...

Read more

Si të reduktojmë presionin e lartë të gjakut në mënyrë natyrale

Imazh që paraqet vajin e kokosit dhe ndërlidhjen e tij me zemrën. Adaptuar nga Health Impact News. Presioni i lartë i gjakut është një forcë e madhe shtytëse në muret e arterieve, çdo herë që zemra rreh dhe pompon gjak. Ajo është një situate serioze , e cila çon në shumë problem shëndetësore, të cilat mund të shkaktojnë edhe vdekje të parakohshme. Një në tre amerikanë të rritur vuan nga hipertensioni dhe në ...

Read more

Lidhja midis Dietës dhe Kancerit – Ne jemi çfarë hamë.

Fotoja paraqet Piramidën e Dietës Mesdhetare, e cila tregon ushqimet dhe shpeshtinë me te cilen ato duhet të përdoren. Në majën e piramidës qëndrojnë ushqimet që duhet të përdorim shumë rrallë, siç janë :mishi dhe ëmbëlsirat. Më pas ushqimet që duhet ngrenë në porcione të vogla javore, ku bëjnë pjese: djathi, kosi, vezët etj. Pas kësaj qëndrojnë ushqimet që këshillohen të përdoren shpesh, të paktën dy herë ...

Read more

Ujë me mjaltë – Ja çfarë përfiton shëndeti juaj

Ndoshta ju keni dëgjuar ndonjëherë për përfitimet e të ngrënit mjaltë, por ju a e dini se çfarë ndodh nëse ju pini ujë me mjaltë me trupin tuaj? Mjalti është njëra nga ushqimet më të shëndetshme në planet, por aftësitë shëruese të mjaltit kur e përziejmë me ujë dhe e pini esëll, pra në bark të thatë ka efekt të mirë. Udhëzimet për ujë me mjaltë: Një gotë me ujë të ngrohtë Një lugë gjelle me mjaltë Pastron m ...

Read more

Pse nuk flet më shumë se 8-të fjalë në ditë?

E kanë pyetur Hasen el-Basriun,                                                                                                                                     pse nuk flet më shumë se 8-të fjalë në ditë? Ka thënë:  Para se të flas e pyes nefsin (unin-veten) tim      a do vendoset fjala ime në peshoren e sevapeve apo gjynaheve. Nëse kuptoj që fjala ime do vendoset në peshoren e sevapeve, e them atë fjal ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top