Home
Mjeku Musliman - Shpirti i shendoshë në trup të shendoshë
You Are Here: Home » Articles posted by MjekuM
MjekuM

Number of Entries : 448

Me hixhame deri në 19. medalje të arta Olimpike

Notuesi Amerikan Michael Phelps mbrëmë arriti të marrë medaljen e 19-të të artë në lojrat Olimpike. E tëra filloi me njerëz të famshëm, si aktorja holivudiane Jennifer Aniston, ndërsa duket se edhe atletët olimpikë këtë vit i janë bashkuar kësaj teknike të re të shërimit të quajtur hixhame apo terapia me kupa.   Disa sportistë olimpikë të SHBA, janë parë në foto me disa shenja të vogla rrethore nëpër s ...

Read more

Arsye të dëshmuara shkencërisht pse duhet të flisni më pak !

Heshtja ndihmon në rigjenerimin e qelizave të trurit Sipas një studimit të vitit 2013 rreth ndikimit të zhurmave të ndryshme në minj, dy orë heshtje në ditë kishin ndihmuar në krijimin e qelizave të reja në hipokampus, zonë e trurit që është përgjegjësi për aftësitë e mësimit, kujtesës dhe emocioneve Heshtja i bën njerëzit më kreativ Truri i njeriut është aktiv edhe kur trupi është duke pushuar. Gjatë orëve ...

Read more

Pse duhet të flini në anën e djathtë ?

Përderisa kohëzgjatja e gjumit është esenciale për shëndetin mental dhe atë fizik, pozita e gjumit mund të jetë një tjetër faktor shumë i rëndësishëm për shëndetin. Nëse flini në anën e djathtë, ju po e bëni gjumin si duhet. Kjo për shkak se të fjeturit në këtë pozitë ka shumë të mira shëndetësore si tretje më të shpejtë të ushqimit, mënjanim të dhimbjeve të shpinës e madje është mirë edhe për zemrën. Sipas ...

Read more

Lotët e fëmiut prekën zemrën e Omerit radijAllahu anhu

Fëmijëria është pafajësi. Buzëqeshja e fëmijës është buzëqeshje e njerëzimit, ndërsa vajtimi i tij pikëllon të gjithë ata që janë afër tij. Librat e historisë regjistrojnë një rast që lidhet me halifen e dytë të muslimanëve Omer ibn Hattabin r.a. Në fakt ai një natë në Medine dëgjoi zërin e një fëmije duke qarë dhe u nis drejt zërit. Kur arriti tek shtëpia e fëmijës që qante i tha nënës së tij. “Frikoju All ...

Read more

Si të shpëtoni nga thonjtë e futur në mish të gishtit të këmbës

Futja e thonjve të rritur të këmbës në mish është jo vetëm e bezdisshme, por ndonjëherë përkeqësohet aq shumë sa kërkon ndërhyrje kirurgjikale. Kjo jo vetëm prej dhimbjes së madhe por edhe sepse e bën të pamundur ecjen. Rritja e thonjve në mish bëhet kur një thua fillon të rritet në lëkurë në formë të lakuar. Kjo lloj rritje irriton lëkurën duke shkaktuar skuqje, butësi në prekje si dhe ënjtje. Në disa rast ...

Read more

Të gjithë po bëjnë kështu ..!!

Kur debaton me ndonjërin dhe ai të thotë se ‪#‎shumica‬ e njerëzve bëjnë ndryshe, jo ashtu si ti që thua, atëherë ti ktheja: Nëse hulumton togfjalëshin “shumica e njerëzve” në Kuran, do të zbulosh se menjëherë pas tij është fjalia: “nuk dinë”, “nuk janë mirënjohës”, “nuk besojnë”... Nëse hulumton tgofjalëshin “shumica e tyre”, do të zbulosh se menjëherë pas tij është fjalia: “janë të prishur”, “janë injoran ...

Read more

Dobitë shëndetësore të farave të susamit

Përveç se në kuzhinë, qysh nga lashtësia përdoren edhe për mjekësinë tradicionale si preventivë dhe për shërim të sëmundjeve. Farat e susamit janë përplot me fitonutrientë si acidet yndyrore omega-6, flavonoid fenolet, d.m.th. antioksidante, vitamina dhe fibra ushqyese me veçorie potencialisht antikancerogjene. Dobitë shëndetësore të farave të susamit: 1. Në 100 gram susam gjenden 573 kalori. Edhe pse shumi ...

Read more

Ecja, mjekësi në vete

Shumica e njerëzve shpenzojnë çdo ditë shumë kohë ulur. Kjo përbën faktor rreziku për sëmundje të ndryshme, nga kanceri deri tek problemet me qarkullimin e gjakut. Por kura është e lehtë: qëndrimi në këmbë dhe duke bërë disa hapa më shumë mund të zvogëlojë rreziqet shëndetësore që sjell qëndrimi ulur. Michelle Baxter vuan nga dhimbje kronike në muskuj dhe kyçe. Qëndrimi në këmbë përballë tryezës së punës ia ...

Read more

”10” Dhembje trupore që shfaqin gjendje të ndryshme emcionale

Dhimbja e kokës – Mund të shkaktohet nga stresi i ditës. Mundohuni të qetësoheni dhe të merreni me aktivitete relaksimi. Dhimbja e qafës – Nëse keni dhimbje në qafë mund të keni probleme me faljen e dikujt që ju ka lënduar apo dëmtuar, por mund të jetë edhe problem me faljen e vetes suaj, për një veprim të gabuar që keni bërë. Dhimbje në supe– Mund të jetë faktor tregues se jeni duke mbajtur një barrë të ma ...

Read more

Terapi natyrale efikase për hapjen e enëve të gjakut !?

Keni ngushtim të enëve të zemrës, ngushtim të venave të këmbëve, yndyrë në gjak? Terapi natyrale për hapje të enëve të gjakut në vend të metodave kirurgjike si Angioplastisë dhe Bypass-it. Shumë gra dhe burra mbi moshën 30 vjeçare vuajnë nga dhimbja dhe shfaqja e variçeve (venave), nga ngushtimi i enëve koronare të zemrës dhe nga ngushtimi i venave të thella të këmbëve. Për të bërë shkrirjen e këtyre blloki ...

Read more

© Copyright MjekuMusliman 1435/2014, All Rights Reserved

error: Tё gjitha tё drejtat autoriale i takojnё faqes\' \\\\\'MjekuMusiman\\\\\'. Pёr mё shumё kontakto: dr.abdurrezak@hotmail.com
Scroll to top